| Jipa95 a întrebat:

Am o placa de baza asrock 970M Pro3 cu 4 sloturi de memorie ram. In 2 sloturi am 2 memorii ce functioneaza in dual channel. Ma gandesc sa mai suplimentez un pic cu o memorie de 2gb, dar nu stiu daca o pun celelalte memorii vor mai functiona in dual channel?

2 răspunsuri:
| georgeenglezu2016 a răspuns:

Da vor functiona numai daca scazi o placuta din dual channel dar trebuie sa corespunda la Cl si V ( volti ) unele au 1.35 v si cl 11 ( latenta ) trebuie sa te uiti la unitate cu un program cpuz si acolo la memorie ram apare Cl + Voltaj inainte de a cumpara trebuie sa fi sigur ca suporta pc-ul, dar nu poti baga i placuta de ram care nu se potriveste pc-ul fiindca o ia razna se restarteaza etc, Si da poti baga si in celelalte sloturi fiind libere dar trebuie sa corespunda pc-ului latenta si voltajul o zi frumoasa si sper sa te fi ajutat numai bine

| SasNetRomania a răspuns (pentru georgeenglezu2016):

Vorbesti mult si fara rost...
cat timp memoriile dual channel sunt bagate in sloturiile de culoare identica ele vor merge dual channel indiferent de ce memorii pune langa. Insa sfatul meu e sa iei acelasi brand de memorii..de exemplu ai Kingston hyperx, iei tot hyperx la cu acelasi ddr si mhz.
latenta nu conteaza asa mult, doar la ryzen e mai importanta atat latenta cat si frecventa.