| luciboss a întrebat:

Am o placa de baza microATX si vreau sa stiu daca pot sa pun alta ATX.Stiu ca placa de baza care vreau sa o iau incape in carcasa pe care o am. O merge sa o pun pe cea noua cu format ATX si sa o fixez in suruburi.

2 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Daca stii ca incape placa ATX (pe care vrei sa o "iei") in carcasa in care ai acum mATX-ul (micro-ATX) nu-ti inteleg intrebarea...
Daca are loc, "merge"; daca nu are loc, nu "merge".

Pentru o carcasa ATX ai nevoie de o placa de baza cu dimensiunile PANA la cele prevazute mai jos:

12" --- 9.6" sau 305 mm --- 244 mm.

Daca placa de baza depaseste respectivele dimensiuni nu are loc in carcasa ATX. Daca are aceleasi valori sau este mai mica atunci e ok.

Bafta! happy

| Jesye a răspuns:

Mai intai trebuie sa fie celelalte componente compatibile cu noua placa de baza (procesor, ram, placa video). in mod normal o carcasa e compatibila cu orice placa de baza