| MasterOfShadown a întrebat:

Am o placa de baza msi 970A G43 plus AM3+, as vrea sa iau un procesor pentru aceasta placa, m-am gândit sa iau un Amd Fx 8350 4 ghz 16MB AM3+, crede ți ca ar fi bun, sau dacă nu îmi puteti recomanda un procesor? Am și un procesor cu un pin rupt s-ar putea repara?

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Pai,ala ar fi cam cel mai bun procesor care s-ar incadra intr-un buget mic.
Pentru termen scurt acel procesor sa zicem ca inca va si ok pentru jocuri impreuna cu o placa video buna, insa daca vrei sa-l pastrezi ceva ani de acum incolo...cel mai bine schimbi platforma, nu de alta dar pana si cel mai slab ryzen este mai bun in jocuri decat 8350-ul ala.

| MasterOfShadown explică (pentru bogdan324):

De ce zici ca e pe termen scurt, nu duce mult?

| bogdan324 a răspuns (pentru MasterOfShadown):

Faza e ca depinde si de cata presiune pune jocul respectiv pe procesor, ideea sta in felul urmator:
Daca te multumesti cu fps-uri intre 30-60 in jocurile noi, poti sa iei fx-ul, dar daca vrei peste 60, schimbi platforma.
Tine cont ca poti sa bagi o placa video high end ca nu te va ajuta mult in nr de fps-uri fiindca va fi limitata de procesor, in schimb te va ajuta daca vrei detalii mai mari.

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

E ok.
Poti merge totusi si spre FX 8370 sau FX 9370.