| renicreto a întrebat:

Am o placa video AMD Radeon 4870x2 si o sursa de 950W. Inainte aveam o sursa de 620W doar ca mi-a dat o *eroare* in care imi spune,, Your graphics board may not be properly be supported by the computer's power supply.The clock speeds have been decreased to reduce power consumption. This may result slower than expected application performance. Please make sure the appropriate power supply cables are connecter to the graphics board." Chestia e ca imi da si acum *eroarea* asta si am cabluri abia cumparate. Ma poate ajuta cineva?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi doua lucruri: poate fi o defectiune a placii de baza (mai sigur) ceea ce face ca alimentarea placii video sa fie foarte slaba. Poate fi di o defectiune a placii video. Ar fi bine sa incerci in alt PC. Daca acolo merge este vinovata placa de baza. Daca nu merge nici acolo este vinovata placa video.

| renicreto explică (pentru Salontanul):

Are vreo treaba procesorul, adica e cam slab e dual core

| Salontanul a răspuns (pentru renicreto):

Nu. Ceva pe circuitul de alimentare este problema nu cu procesorul.

| Skippy223 a răspuns:

Problema de genul poate fi cauzata de o sursa de proasta calitate. Care este marca si modelul?
Apropo, 950W e putin cam exagerat haha.

| VladyXR a răspuns (pentru Skippy223):

Acest model 4870x consuma aproape 350 in idle si in load 700..deci nu e exagerat pentru sistemul sau.

| VladyXR a răspuns (pentru Skippy223):

Ai sursa proasta, cumpara una 80+ bronze/gold dar iti recomand sa schimbi placa video ca e un monstru cand vine vorba de consum.

| renicreto explică (pentru Skippy223):

Sursa alimentare de 950w, 8xSATA, 2x PCIExpress

| Skippy223 a răspuns (pentru renicreto):

Nu sti modelul de la PSU? (sursa de alimentare)
Pentru surse, exista calificative de la foarte bun la groaznic de rau.
Alea rele au probleme cu izolarea si nu au masuri de siguranta. Cu sursa nu e de gluma pentru ca daca nu are masurile de siguranta necesare, daca e sa se duca naibii, iti ia si calculatorul cu ea.
Pe site-ul asta gasesti lista cu majoritatea surselor si calificativul dat. Daca sti modelul, cauta-l in lista asta. Daca e tier 4 sau tier 5, atunci e de proasta calitate. Tier 1-3 sunt bune.
Daca gasesti modelul, scrie-l aici si te putem ajuta noi. In primul rand vreau sa stiu modelul pentru ca sa putem sa decidem daca sursa poate fi problema sau nu.

| Skippy223 a răspuns (pentru Skippy223):

Sunt un idiot, am uitat sa postez link-ul hahaa!

Uite aici.
http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2547993/psu-tier-list.html

| renicreto explică (pentru Skippy223):

E ceva MS-TECH 950 Watt ATX PSU
MS-N950-VAL Rev, B

| Skippy223 a răspuns (pentru renicreto):

Pot sa spun ca nu e de prea mare calitate. Inainte sa consideri o alta sursa, testeaza celelalte componente, sa fi sigur ca sursa e de vina.