| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa video R9 290 si are doar DVI-D si HDMI, ecranu meu are doar VGA si ma intrebam dar ar merge cu un cablu HDMI-VGA am incercat cu un adaptor DVI-D-VGA dar na mers.Ma intreb daca ar merge cu un cablu HDMI-VGA (CABLU).Si n-am chef sa cumpar un convertor.

M-as intreba daca merge cu un cablu HDMI-VGA

4 răspunsuri:
| PiNNoTheGamer a răspuns:

In primul rand ce doresti tu nu este posibil doar cu un cablu.Un cablu nu poate transforma semnal analog(VGA) in semnal digital(HDMI). Fara un convertor bun care costa si mult nu prea ai ce face.Singura optiune este sa incerci din nou cu un alt cablu DVI si un adaptor DVI-VGA sau sa iti cumperi un monitor cu HDMI/DVI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PiNNoTheGamer):

Pai pentru ce mai e un cablu hdmi-vga?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PiNNoTheGamer):

Am deja dvi-vga adaptor dar pe placa video este DIV-D
Diferenta este ca n-are doi pini

| sltlp a răspuns:

Nu merita sa te complici cu 100 adaptoare. Deoarec enu gasesti direct cablu hdmi-vga.
Un sfat: vinde montiroul actual si cumpara un alt monitor. Daca ti-ai permis un r9 290, sigur iti permiti sa dai si 500 lei din care mai scazi ce obtii pe actualul monitor.