| MMihai a întrebat:

Am o prietena care are laptop ACER, pe care are Windows 7 si a uitat parola. Cum se poate intra in Bios ca sa-i schimb sistemul de operare?

8 răspunsuri:
| MMihai explică:

Nu am reușit să intru în bios, că nu am avut răbdare să citesc documentația laptopului respectiv, dar până la urmă, i-am pus un Kiwi Linux și un Ubuntu linux, v 11.10, după ce am șters Windows-ul 7.
Laptopul respectiv avea o conexiune f tâmpită la internet
prin intermediul unui stick, care stick era pentru Windows-uri și pentru Mac-uri, dar nu și pentru Linux-uri și minunea nu avea nici maus, dar m-am lămurit cum merge treaba.
Eu până acum nu am mai folosit laptopuri, ci numai calculatoare fixe.
Ea își alimenta permanent laptopul la priză, dar nu cred că făcea bine.
Cred că astea se încarcă și apoi se decuplează de la priză.
Cunoaște-ți careva, cum trebuie să funcționeze corect o asemenea mizerie de laptop?

| MMihai explică:

Parcă am apăsat F1+Delete, nu am ajuns la bios, dar a luat-o de pe Dvd, și am șters acel Windows parolat.

| MMihai explică:

Nu m-am putut folosi de nici unul dintre răspunsurile primite, mă gândesc să dau funda răspunsului cu glumele, că m-am distrat la glumele cu pastila de haș

| skama18 a răspuns:

In loc de parola scrie admin sau administrator...nu trebuie sa schimbe nimic

| GeosBIOS a răspuns:

Pai este parola e BIOS sau de Windows?

| laur_8083 a răspuns:

Nu trebuie sa ii intri in bios sa ii reinstalezi win. Baga cd-ul in unitate si dai restart. o sa booteze singur happy

| Winning a răspuns:

Probabiol trebuie sa-l pornesti si tasteaza F10... paremi-se trebuie sa mearga

| giorgiaekuzza a răspuns:

Cred ca parola este pe Windows nu si pe bios, nu este laptopul meu.