| Bar_Adrian_Lucian_1984 a întrebat:

Am o problema, ajutati-ma!
Pe calculator imi apare o eroare cu fundal albastru si scris alb:
Unele dintre erori sunt :
Technical information:
*** STOP: 0X0000008E
*** nv4_disp.dll
Beginning dump of physical memory
Physical memory dump complete.
Contact your system administrator of technical support group for further assistance.

3 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Eliminaţi unele dintre modulele de memorie care sunt instalate pe computer. Se lasă cel puţin RAM care este necesară pentru computer pentru a porni și a executa Windows XP.

RAM recomandat pentru a rula Windows XP este de 128 megaocteţi (MO). Valoarea minimă este de 64 MB, iar cea maximă este de 4 gigaocteți.

De exemplu, dacă două module de 256 MB de memorie sunt instalate pe computer, să eliminaţi unul dintre modulele de memorie.
Reporniţi computerul, şi apoi executaţi programul Setup:
Inseraţi CD-ROM-ul de instalare Windows XP în unitatea CD-ROM, porniţi computerul, apoi faceţi clic pe ok pentru a selecta primul ecran de opţiuni pentru a instala o copie a Windows XP.
Faceţi clic pe Accepta, şi apoi urmaţi instrucţiunile de pe ecran pentru a termina instalarea Windows XP.
Dacă primiţi din nou mesajul de eroare menţionat în secţiunea „Simptome", treceţi la pasul 4.
Eliminaţi un modul de memorie diferite, sau instalați RAM în un slot de memorie diferite.
Reporniţi computerul, şi apoi executaţi din nou programul de instalare.

Trebuie să reporniţi computerul de mai multe ori pentru a identifica modulele de memorie specifice care nu sunt de lucru corect.

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Posibil sa ai probleme cu placuta/placutele de rami.
Daca ai mai umblat in unitatea centrala si te pricepi, scoate ramii si pune-i la loc. Ori nu fac un contact, ori sunt pe punctul de a se defecta.
Daca nu e problema hardware, atunci windows-ul trebuie reinstalat.

| Bar_Adrian_Lucian_1984 explică:

I-am scos, i-am adaugat inapoi, dar am avut si alte probleme inainte...
Acum imi apare tot felul de probleme.
Ma joc cam cam 30 min-1 ora, imi scoate un sunet intermitent, si se reseteaza...
Am reinstalat windows-ul aceeasi eroare.