| gabriel2004o a întrebat:

Am o problema. Am primit un laptop cadou de la cineva(cu Windows 7 home premium)si am reinstalat Windows-ul si am pus Win 7 Ultimate si de atunci se misca groaznic. Ce pot face in acest moment sa isi revină?

13 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

De unde ai luat 87-le cela blana? laughing Poate o venit la pachet cu niste cadouri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagă la loc varianta home, e suficientă pentru uz obișnuit. Dar totusi, așa mare diferența de performanțe?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu contează dacă ai home sau ultimate.
Diferențele sunt mici și având în vedere că omul întreabă aici mă îndoiesc că o să se folosească el de bitloker sau 192GB RAM.

| 0x11111051 a răspuns:

Click drept pe bara de jos -> Show Task Manager.
Verifică acolo care procese folosesc cel mai mult CPU sau HDD. Anume din cauza lor sistema se misca greu.
2. Verifica temperaturile. (AIDA64 programa, de ex). Dacă laptopul operează pe temperaturi mari, atunci trebuie să îl desfaci, să-l cureți de praf și să-i schimbi termopasta. (Throttling - efect prin care CPU își scade tactul de operare dacă laptopul operează pe temperaturi mari).
3. Instalează un SSD și bagă RAM. De cele mai multe ori - ajută.

| MaryMaria333 a răspuns:

Poate de la virusi sau memorie plina.
Inainte de toate da'i restart, dupa verifica'i memoria, sterge chestii inutile, ca de la alea apar si virusii.

| DoctorWh0 a răspuns:

Ai instalat driverele?

| gabriel2004o explică (pentru DoctorWh0):

Doar ce era esențial ca mai mult nu mergea

| DoctorWh0 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Ce înseamnă la tine esențial?
Ce laptop e?

| gabriel2004o explică (pentru DoctorWh0):

Driver-ul pentru placa video, internet, audio
Laptop : Samsung RV-711

| DoctorWh0 a răspuns (pentru gabriel2004o):

Sistemul e foarte vechi. N-ai ce sa faci, cu timpul programele devin din ce in ce mai grele și asta e.
Totuși Windows 7 ar trebui sa meargă fara probleme.
Ești sigur că ai instalat driverele corecte?
Și la ce te referi când zici că merge greu

| gabriel2004o explică (pentru DoctorWh0):

Abia se mai deschide chrome

| DoctorWh0 a răspuns (pentru gabriel2004o):

E probabil din cauza că e laptopul vechi.
Chrome a devenit foarte greu de rulat în ultimul timp.
Încearcă Microsoft edge și vezi daca merge mai okay. Sau Firefox.
Doar atât merge greu? In rest se misca okay? Cand deschizi start-ul se deschide repede?

| gabriel2004o explică (pentru DoctorWh0):

Tot se misca greu. Instant 4 gb se ocupa aiurea și se misca greu. Eu tot nu înțeleg ca inainte mergea totul bine