| FunDa a întrebat:

Am o problema! am un calculator si cand incerc sa-l deschid imi scrie sa introduc floopy disk si sa apas ENTER. faza e ca acolo am un proiect care imi trebuie urgent si nu stiu ce sa fac sa-l recuperez.ma poate ajuta cineva? va rog! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| moldovianu a răspuns:

Din ce cred eu,iti cere "disk boot recovery" sau ceva in genu,deci windows-ul tau s-a cam dus!
Incearca asa:
Dai power off/on de la buton daca iti apare lista cu safe mode,safe mode whitout network etc...dai in safe mode sa se deschida si cand s-a deschis dai pe tasta windows (jos in stanga)all programs-accesories-system tools si alefi system restore! Apoi alegi o data anterioara sa zicem cu o luna in urma si ii dai restore si il lasi in pace pana serestrteaza.
Asta daca se deshide macar in "Safe Mode", daca nu, alt windows.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt CD-uri cu programe de recuperare a datelor. Daca stergi partitia unde trebuie sa instalezi Windowsul risti sa pierzi lucrarea daca e salvata acolo. Deci: ia un floppy si introdu-l acolo daca nu booteaza in safe mod. Da-i enter si vezi ce vrea. Daca vrea un floppy de boot atunci cauta pe internet la un prieten sau vecin. Sunt fisiere care fac floppy de boot pentru fiecare tip de windows. Floppy-ul trebuie sa fie bun in intregime (sa nu aiba bad sector). E indicat unul nou. Daca nici asa nu merge inseamna ca e compromis definitiv sectorul de boot al HDD-ului si atunci ia HDD-ul si du-l la un prieten. Cupleaza-l in sistem slave (daca e Sata nu trebuie sa-ti bati capul). Apoi poti sa salvezi orice si in final, cu un program low level format, poti sa incerci sa readuci la viata HDD-ul.

| mateielisey a răspuns:

Intrii in bios si incerci sal deconectezi