| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, azi in timp ce ma jucam mi s-a restartat pc si eu nu am mai asteptat sa se aprinda si l-am stins direct de la buton.Ideea e ca avum cand il pornesc se aude ca porneste se aprinde beculetul insa nu apare nimic pe monitor si apare no input signal. Tin sa mentionez ca monitorul merge ca am incercat de pe laptop. ce problema poate sa aiba? Exista o metoda sa il repar eu (nu ma pricep la componente etc).

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Scoate calculatorul din priza DE TOT si lasa-l 10 mins
daca tot asa face, verifica daca ventilatorul de pe procesor se invarte, daca se invarte, imi pare rau, ai probleme, trebuie mers la service

| PauL64xD a răspuns (pentru ziftode):

Deci calculator porneste se aude, se invart toate ventilatoarele.Problema e ca dupa ce aprind monitorul apa ca nu primeste semnal nici din placa video nici din cea de baza iar apoi apare monitor going to sleep.

| PauL64xD a răspuns (pentru ziftode):

L-am lasat 5 minute si acum a pornit, mai greu ca alta data dar a pornit. Imi poti spune din ce cauza s-a intamplat asta? In caz ca sti. Oricum, multumesc mult

| ziftode a răspuns (pentru PauL64xD):

La socuri de curent, orice chestie mai brusca, sursele ATX, mai au obiceiul prost sa se blocheze, si iti da impresia ca totul e in regula dar nu merge

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Du-l la un service pentru depanare.
Acolo iti vor depista problema si-l vor putea si repara.

| Deserth a răspuns:

Hard discul ti s-a blocat, am patit si eu asa.Doar ca eu am patit cateva luni la inceput cand era nou, acum merge fara probleme de 4 ani