| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Cand postez pe Facebook mi se pierde foarte mult din claritate și am înțeles că așa face automat din motive financiare.Intrebarea mea este care ar fi dimensiunea/lungimea și înălțimea pentru o poza normala? Am facut o grămadă de resize-uri dar nu merge.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E Facebook. Orice dimensiune ai posta tot ti-o strica. Totusi incearca sa postezi poze de 26MP (megapixeli) deoarece nu se observa asa de rau compresia.

3 răspunsuri:
| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru anonim_4396):

26 MP? Is fata deci chiar nu înțeleglaughingEu am smartphone daca are importanta. Poza pe care am vrut sa o postez are 771 KB.Cu aplicația ajunge maxim la 1.2MB dapoi la 26.Cred că nu mai pot folosi Facebook-ul=)Deci nu mai știu ce să fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Pinkvanilla9):

MP nu MB. 26MP inseamna ca latimea * lungimea (in pixeli) sa dea 26 milioane (pixeli).
Mai usor pentru tine, deschide poza in Photoshop Express (il descarci din magazin play) si dai la redimensionare: 17000 la width, 13000 la height. Garantat se va vedea clar.

| Pinkvanilla9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți-am zis că nu mă pricep la asteahappy.Eu îți dau funda ca ai scris mult dar ideea e alta.Mi-am instalat Adobe Photoshop Express de pe Magazin Play și am dat la redimensionare.Problema e că dacă aș vrea sa pun 17000 la lățime nu mă lăsa și apare ca și 1700.Aceasi problema și la înălțime.Asta e o sa incerc sa fac ceva, dar la ce claritate primesc de la Fb mai bine nu îl mai folosesc mai ales la cat am de lucru cu ceva ce nu știu.