| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, cred. De la un timp in coa calculatorul meu face un sunet ciudat. Inainte credeam ca face asa urat placa video, am scos-o si am stat 3 zile asa fara. Stateam pe internet. vedeam filme si ma mai jucam jocuri vechi gen cs 1.6 sau fifa 07. Am observat ca iar face o data la cateva zile, timp de 3 4 minute un sunet ciudat. Ce a mai ramas e procesorul, pentru ca ventilatoarele pc-ului nu au nici pe naiba, sunt foarte silentioase. Inainte sa credeti cine stie ce, mai tot timpul ventilatorul de la procesor e foarte silentios, ramane mereu pe la 45-50 de grade si abia se aude, dar cand face asa cred ca se invarte atat de tare de se misca toata unitatea ca altceva nu stiu ce ar fi.

nu ma intelegeti gresit, nu e un sunet ca asta, dati la secuda 59
https://www.youtube.com/watch?v=nS1x54K44WA

nu am nici macar pe langa asa ceva, mai degraba un vvvvvuuuummmm, un sunet apasator. sa fie oare doar de la ventulatorul procesorului? Intrebarea mai importanta e, este ceva rau?

11 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Curata-l de praf si schimba pasta termoconductoare de la procesor!

| anonim_4396 explică (pentru CPAElites):

L-am curatat acum o saptamana si procesorul are 8 luni, se duce asa repede acea "pasta"?

| CPAElites a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce configuratie ai? Si vreau sa stiu ce cooler ai.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

App,stai ca te abureste danutz acusi, faci dacie din el laughing))))) eu ti-am zis sa imi dai o cale mai rapida de comunicare laughing)

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Daca e din ala de birou baga si tu un pix in ventiatorul de la procesor cand mai face, daca se opreste e clar.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Nici nu stiu daca ai zis la misto sau nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate se aude din hard.E f posibil. Te uiti in pc, daca hardul nu e fixat bine face zgomote. Sau chiar hardul face aceste zgomote.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zic eu, daca era HDD facea mereu asa, nu o data la 2 3 zile. nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu unul am avut un hard care scotea sunete la 2-3 zile, la o saptamana.Asculta-l pune mana pe el cand scoate acele sunete.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O sa fac asa sa vad daca ai dreptate. daca e revin cu o intrebare in cateva zile.

ps. daca e intr-adevar de la HDD, ce pot face? este stricat sau nu e strans bine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Verifici suruburile. Daca este din hdd, nu mai duce mult, eu l-am schimbat, am scos tot din el pana sa isi dea duhul am salvat pe un stcik ce imi trebuia si l-am schimbat.Dar sper sa ma insel si sa nu fie din hdd.