| TrendyHedgehog a întrebat:

Am o problema cu aplicatia Skype.Nu pot sa o deschid, dau dublu click si nu se intampla nimic.Am incercat si run as administrator si degeaba.Cand incerc sa ii dau uninstall primesc aceasta eroare "eroare la citirea din fisierul C:\Phone\Skype.exe". Verificati daca fisierul exista si se poate accesa.Bun, am incercat sa sterg fisierul skype.exe direct din folder si la fel cand ii dau delete nu se intampla nimic.Am incercat sa il dezinstalez si cu CCleaner si cu Appremover.Am cautat si pe net si aparent nu a mai avut nimeni problema asta.Tin sa mentionez ca mi-am reinstalat windowsul recent(win.7)si imediat ce am instalat Skype a mers dar de a doua zi nu stiu ce a patit.V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea da un sfat, folosesc de mult aplicatia si nu am mai avut probleme cu ea in trecut.Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand sa dezinstalezi aplicaţia manual şi să îi ştergi toate umele din sistem şi din registrul Windows-ului. Apoi descarcă aplicaţia de pe site-ul producătorului care este ăsta:
http://www.skype.com/ro/
şi foloseşte un antivirus în gen clamWin(şi ce dacă e necomercial?) pentru a scana sistemul de malware şi reinstaleaz-o
asta ar trebui să rezolve problema.Sau dacă nu obişnuieşti să te joc jocuri comerciale pe computer încearcă o distrbuţie Linux şi instalează skype pe ea.Pe linux Skype funcţionează perfect şi este mult mai stabilă nu ca pe Windows unde apropae săptămânal te obligă să îi faci update că tot timpul apare o versiune nouă. Succes

| al3xander a răspuns:

Posibil ca fisier-ul este corupt sau modificat (posibil de un virus). ai un antivirus instalat?

| vatco a răspuns:

Salut.incearca sa o dezinstalezi din comand prompt
pentru a deschide comand prompt apasa butonul windows(situat intre cmd si alt in partea stanga) si R.in cmd scrie wmic.o sa iti apara acolo wmic:root \cli> dupa ce iti apare acest lucru scrii product get name si dai enter.o sa iti apara lista cu toate programele instalate. dupa ce iti apare aceasta lista scrii product where name="skype" call uninstall.o sa te intrebe daca esti sigura ca vrei sa il stergi apesi y si dai enter.o sa dureze putin sa se dezinstaleze si dupa poti sa il instalezi din nou.

| DjFelix a răspuns:

Incearca sa dai click dreapta pe iconita dai proprietati si sus ai detalii si compatibilitate... si dai compatibilitate cu windowsu

| Petrica_Popescu_1946 a răspuns:

Nu stiu cum sa deschid scaipul

| Crinaru_Tirotas_1953 a răspuns:

Am antivirus instalat, dau pe icoana dublu clic si nu se deschide skype.