| SucDeGuava a întrebat:

Am o problema cu calculatorul: Cand misc fire sau unitatea din neatentie, ecranul se face roz, iar cand vreau sa mut monitorul dispare imaginea, iar butonul de pe el din verde se face galben-portocaliu. Rar se restarteaza singur, iar ieri de cand am aprins calculatorul a inceput sa vajaie unitatea. L-am oprit, peste putin timp i-am dat drumul iar, si nu a mai scos acel sunet. De asemenea, nu se mai opreste decat din unitate. Windows-ul este XP. Care ar putea fii problema?

3 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
In primul rand as scoate placa video de pe PCI si apoi bateria de la Bios. Dupa ce faci asta o fixezi la loc, dar bine si pui bateria la loc. Asta in caz ca placa video s-a miscat sau ceva s-a intamplat.
Cu ventilatorul esste vb si de praf deci prima recomandare ar fi sa-l cureti sau sa pui aspiratorul pe el daca tot il desfaci.
Cu shut down pe xp - asta depinde pot fi multe cauze dar prima poate sa fie un virus mic sau update-urile la xp care pe sistemele mai vechi nu prea il lasa sa se inchida.

| Flaviucu a răspuns:

Probabil se misca placa video.

| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Problema probabil vine de la cablu VGA (cablu dintre placa video si monitor). Scoate placa video (daca posibil) si pune-o l aloc bine si fixeaz-o cu un surub de carcasa, dupa asta incearca sa misti mufa si la monitor si la placa video, dupa care sa scoti si sa reconectezi cablul VGA fixand bine. Daca tot iti schimba culoarea, cablul VGA trebuie schimbat. Daca ar fi placa video odata ar porni sistemul odata nu, si s-ar bloca des. Pe langa asta daca nu ar face aceste lucruri si ar schimba culoarea numai, nu si-ar mai reveni la imaginea normala. Este foarte probabil o problema de contact la cablul VGA.