| Ecaterina123 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul de vreo luna de zile. Tot ce stiu si pot spune e ca inainte mergea bine, nu imi facea figuri. Nu am schimbat nimic la el, n-am inlocuit nicio componenta. Intr-o seara m-am pus sa folosesc eu Registry Booster, vorbisem cu o colega si imi explica ea mie cum i-a gasit multe erori si parca ii merge mai bine acum calculatorul. Am zis sa incerc si eu, ce poate fi rau? Nu stiu daca asta are legatura cu faptul ca acum imi merge fff greu calculatorul dar m-am gandit sa va spun cam tot ce am facut eu.
Pe urma, dupa vreo doua zile, am vrut sa ma uit la un film (le urmaresc cu BS Player) si asteptam sa inceapa...numai ca nimic! Se blocase. Asa ca i-am dat un restart. Dupa restartul ala a inceput sa imi mearga extrem de greu calculatorul, in sensul ca daca vroiam sa intru intr-un folder, sa dau click pe vreun fisier dura poate chiar si un minut doua pana sa se intample ceva. Vazand ca asa merge treaba, mi-a reinstalat cineva windowsul (nu ma prea pricep eu la capitolul computere). Chiar si dupa reinstalare, calculatorul mergea la fel de greu. Asa ca persoana care mi-a reinstalat windowsul ca sa nu ma lase chiar asa, mi-a mai pus un hard de 20 Gb, mi-a reinstalat windowsul pe ala ca totusi sa imi pot folosi pc-ul. Pe partitia cu windowsul pot intra fara probleme, se misca rapid, dar cand intru pe partitiile celuilalt hard, merge greu. A fost probat si pe alt calculator acel hard al meu cu probleme si la fel si acolo, mergea f greu...
Care ar putea fi problema lui? Ce sa-i fac? Sa il formatez deocamdata nu pot, inca am o groaza de chestii importante pe el, si dureaza o gramada sa le transfer pe stick-uri, dvd-uri, etc. Sa fie unul din motive ca de ceva vreme, de cand mi-am schimbat placa de baza, sa fie cam 2 ani indata, de fiecare data cand pornesc calculatorul nu imi afiseaza nimic pe monitor decat dupa restart, si asta imediat fac (dau restart) la cateva secunde dupa ce il pornesc. Sa mi se "frecat" asa hardul? Va rog, daca stiti o solutie, spuneti-mi. Cer scuze daca nu am fost prea clara in explicatii.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am înțeles aproape nimic, sau mai nimic.
1 ) Salvează totul pe dvd-uri!
Tot cea ce merită să fie păstrat, că ai și prostii pe hardurile calculatorului tău.
2) Instalezi sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux în limba română și te înveți să lucrezi cu el și ștergi totul de pe hardurile tale. Instalarea lui Kiwi o faci cuplat la net.
3) Pe hardul mai mare instalezi un sistem de operare din grupa Windows și cu softurile lui -instalarea o faci cu calculatorul deconectat de la net- și în paralel cu el instalezi sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux. La instalarea lui Kiwi calculatorul să fie conectat la net.
Pe hardul mic instalezi sistemul de operare Ubuntu Linux în limba română respectiv versiunea 10 sau versiunea 11.04 și nu bagi versiunea 11.10. Înveți să lucrezi și cu ăsta. Instalarea lui ăsta o faci conectat la net
4) Folosești Windows-ul și softurile lui numai, cu calculatorul decuplat de la net.
5) Pe net navighezi numai din Linux.
6) Dacă nu merge bine nici așa, ai probleme pe partea de hard și nu pe partea de soft.

Răspuns utilizator avertizat