| Denis_1354 a întrebat:

Am o problema cu compu/monitoru nu stiu sigur si de asta vreau sa imi spuneti pararea vostra. Componentele din pc sunt schimbate acum 1 an.deci is in garantie, monitoru ii mai vechi.
Daca las compu deschis mult timp(sa zicem o zi intreaga) si se pune monitoru in stand by, misc de maus, monitoru porneste pentru o secunda se vede imaginea, iar dupa monitoru ii negru orice as face(butonu de la monitor ii verde ca si cum ar fi pornit). Am incercat sa dau restart, scos cabluri, etc, si tot asa ii negru. L-am lasat seara scos din priza si a 2 zi o mers. Am patit asta de 3-4 ori, si situatia pare din ce in ce mai grava. Cu ce sa ma duc la service? cu monitoru sau cu pc-u( cativa prieteni mi-or zis ca poate sa fie de vina placa video).

2 răspunsuri:
| titi a răspuns:

Poate sa fie monitorul, poate sa fie placa video.Am aceeasi problema cu un monitor. Daca folosesc placa video Nvidia, e OK. Daca folosesc Ati, dupa un timp patesc la fel ca tine.Cred ca e vorba de tensiunea de pe un pin, nu e destul de mare ca sa fie sesizata de monitor pentru iesirea din stand-by.Incearca o alta placa video.

| Liviu_2320 a răspuns:

Nu placa video nu are nici o treaba si eu am patit ceva asemanator adica aprindeam calculatoru si monitoru nu se aprindea adica daca apasam pe buton aparea imaginea pentru o secunda si ecranu se facea la loc neagra... si a trebuit sa merg cu el la service, din punctul meu de vedere te sfatuiesc sa te duci cu el la reparat sau cea mai buna modalitate daca zici ca e vechi gen "cutie" sa iti iei unul nou.