Întrebare recomandată | ionutz312 a întrebat:

Am o problema cu fisierele de tip.exe. Daca dau pe un program.exe, exemplu:messenger, internet in cazul meu Opera imi da sa deschid cu open with, internetu il pot deschide dar messengeru nu am cu ce, exista mai multe solutii, printre care aceea cu :start-run-command.com dar nu stiu ce sa scriu mai departe...Cine ma poate ajuta?big grin id:ionutz_thebest12 Va rog mult de tot.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

E un virus care a creeat o cheie de registra ca fisierele exe sa nu se execute. gasesti aici cum sa rezolvi problema http://www.winhelponline.com/......ssociated/ sau aici http://www.thewindowsclub.com/fix-unable-to-open-exe-lnk-files-windows-7

15 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, cel mai probabil ai un virus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Messenger-ul nu se deschide... Daca il deschizi de pe desktop ala e shortcut, nu executabil... Daca e executabil si nu se deschide, inseamna ca e o problema, oricum Incearca Tune Up Utilities.

| Assu53 a răspuns:

Pai vezi tu, problema este ca mesul tau este putin cam distrus sa zic asa, instalezal tu din nou si daca nu merge atunci baga iar windowsulwinking

| alexandruth a răspuns:

Clar ca e un virus gen Slity care infecteaza doar executabilele. happy

| DjZen a răspuns:

Incearca tune up utilities si daca nu merge nici asa poti sa dai un system restore sau o reinstalare

| s3v3n7 a răspuns:

Cred ca e un virus instaleaza antivirusul AVG.Eu il folosesc de mai mult de 2 ani si nu am nici o problema la PC

| Nyx a răspuns:

Pana la reinstalari devirusati pc-ul si incercati http://www.dougknox.com/xp/fileassoc/xp_exe_fix.zip. Dezarhivati si rulati. In caz ca primiti eroare de gen "Registry has ben disabled..etc." procedati in acelasi fel cu http://www.dougknox.com/xp/fileassoc/xp_regfile.zip. Daca a doua problema persista puteti folosi un altfel de fix, cu un programel free de aici http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/Autorun-Eater.shtml
Mai reveniti cu detalii.

| Ziser a răspuns:

sad

| SimionAlexandru69ever a răspuns:

Nu stiu frate si eu am aceiasi problema si la mine toate fisierele de tip exe gen meesenger sau google chrome cand dau click pe ele imi apare o casuta neagra pe nume svchost.com

| ionutz312 explică:

Dar stie cineva macar sa imi explice ce sa scriu acolo in windows DOS? start-run-command.com dau enter apoi nu stiu ce sa introduc? va rog ca nu am mai jucat cs de 3 zile.

| ionutz312 explică:

Asa si daca incerc cu tune up utilites tot nu merge ca ala se.exe si nu pot sa l instalez ca am incercat cu winrar dar degeaba.straight face alta solutie fara sa reinstalez calculatorubig grin

| ionutz312 explică:

Al3xander mi ai dat o idee si a functionat :X am reparat eroarea aia doar ca tu mi ai dat la windows 7, iar eu am windows xp dar daca nu postai site ala nu stiam.Esti cel mai tare.

| ionutz312 explică:

Ma voi nu intelegi ca am dat un exemplu cu messu ca asa erau mai multe care nu mergeau, toate.exe, ca de era sa le scriu pe toate care nu merg imi lua anistraight facevad ca unii nu inteleg ca a fost doar un exemplubig grin