| SonicAndrei a întrebat:

Am o problemă cu internetul. Atunci când conectez cablul în calculator nu se aprinde beculețul verde de la mufă. În schimb, în laptop merge.

În ultimele zile am avut probleme cu accesul la internet (doar la calculator), dar reconectam cablul/dădeam un troubleshoot și se rezolva problema. Menționez că am internet de la RCS&RDS și am cablul conectat într-un router wireless, iar din router un alt cablu către calculator. Am conectat și cablul principal la calculator, dar nici pe acela nu-l recunoaște (deci se aprinde doar beculețul portocaliu sau niciunul). Am pus și contul de conectare dacă întrebați (deci pe laptop merge).

Ce să fie? Să aibă ceva placa de bază a calculatorului?

2 răspunsuri:
| SonicAndrei explică:

Am rezolvat problema! Era dezactivat Realtek PCIe GBE Family Controller din Network adapters din Device Manager (cred că eu am dezactivat-o din Control Panel în timp ce încercam să repar internetul). Acum merge. Dacă voi mai avea din nou probleme voi reveni. Mersi pentru răspuns.

| andrei690 a răspuns:

Este placa de retea integrata care se poate rezolva cumparand una externa sau vreun pin de la cablu sau placa de retea rupt happy sti ce ai de facut