| domnugeo a întrebat:

Am o problema cu laptop-ul. Mai exact problema cu bateria. Laptop-ul functioneaza foarte bine cu acumulatorul bagat, dar bateria e ciudata. Daca merg doar pe baterie, nu e nici o problema. Problema e la incarcare, are momente cand imi afiseaza : " PLUGGED IN, NOT CHARGING". Am verificat cu drivere, nu e de acolo, acumulatorul l-am schimbat. Mai e o chestie, daca am bateria bagata si am si acumulatorul pus, dar scot acumulatorul, laptop-ul se opreste chiar daca am bateria 100%. Dar daca scot bateria, in timp ce acumulatorul e bagat, bag iar bateria si scot firul, merge. Bateria tot trei ore ma tine, dar nu stiu daca e de la baterie sau circuitul de incarcare.

3 răspunsuri:
| Rares_3460 a răspuns:

Daca ai acelasi tip de acumulator cu cel original si spui ca bateria singura tot mai tine, atunci s-ar putea sa fie o problema la circuit. Dar daca totusi ai luat acumulatorul de undeva la mana a 2a sau l-ai schimbat cu unul de la un alt laptop cu mufa asemanatoare, s-ar putea ca aici sa fie o problema de compatibilitate. Desi s-ar putea s anul intelegi de ce, la fel am patit si eu cu un vaio intr-o excursie, si pana nu i-am facut rost de acumulator de la Sony nu mi-a mers bine. (eu mi-l uitasem) Incearca sa cumperi unul original sichiar din reprezentanta daca ai posibilitatea, si asa o sa ai si o garantie la el.

Multa Bafta!

| Manole_7130 a răspuns:

Si eu recent am laptop de 2 ani! si In ultimul Timp si mie mi se intamplase tot la fel! Cum am rezolvat? Am cumparat alta baterie! Si Problema Rezolvata! Asa te sfatuiesc si pa tine sa faci!

| domnugeo explică:

Acumulatorul e original, bateria are 3 ani vechime. O sa desfac bateria si o sa masor bateriile cu un multimetru sa vad daca e de acolo. Sper sa nu fie circuitul de incarcare de vina, dar daca e, cred ca o sa vand laptopul sa scap de el.