| NykoO a întrebat:

Am o problema cu laptopul.Cand il deschid apare pe un fond negru cu niste scrisuri. Dupa ce dau Start Windows Normally mi se pare, apare Windows XP se incarca o data apoi apare un fond albastru cu niste scrisuri si se stinge. Mi s-a virusat? Daca da cum il devirusez? Reinstalez windowsul?

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Uite aici cum instalezi windows 7: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html.
Daca nu intri in Windows normali si intri in safe mode tot asa iti face?
Daca intri in modul disable automatic restart sau ceva de genul si vezi eroarea.
De obicei astfel de BSOD-uri blue screen sunt date de virusi si/sau drivere ale virusilor sau altor soft-uri care intra in conflict cu windows-ul. Ca si exemplu scrie ceva de genul pe la mijlocul erorii nume.sys.
Ca sa scapi de acel driver poti buta cu un cd/dvd butabil chiar si cu cel de windows intri in comand prompt si mergi in C:\windows\system32\drivers\ si redenumesti fisierul din eroarea din BSOD.
Ce iti povestesc eu aici e ceva mai in mare dar cu un simplu search pe google si/sau youtube ai sa rezolvi singur.
Daca mai ai si alte intrebari legate de asa ceva ma poti contacta aici: http://www.tutorialepc.ro

| NykoO explică (pentru jabiilord):

Cum redenumesc fisierul cu eroarea aceea? apropo ai si un tutorial cu reinstalare windows xp?

| RyugaHideki a răspuns (pentru NykoO):

Ia un CD cu windows de la un prieten si sa aiba si codul pe el. Daca reinstalezi windows-ul poti sa stergi tot sau nu. Intreaba pe cineva care stie, nu fa tu ceva ce nu stii.

9 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Da ce fisier iti apare?

De redenumit il poti redenumii folosind un cd cu Windows unde la primul repair apesi tasta R si apoi in comand promp navighezi folosind comenzi de dos in c:\windows\system32\drivers
ex: cd c:\windows\system32\drivers

| gki1980 a răspuns:

Salut, cand pornesti laptopul, apsa f4, f8 sau del, ca sa iti arate optiunile de bootare. cauta o chestie "last known good configuration. daca n-o gasesti, booteaza in safe mode, iti va aparea ceva cu system restore. de acolo alege un "punct" de restaurare la o data anterioara, ok si se va restarta laptopul.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Nu cu pumnii se rezolva, cum a specificat daimond333.Am avut problema asta si eu la calculatorul meu si am fost cu el in oras unde mi s-a reinstalat programul.A costat 50 de lei.Se poate sa fie si virusat, dar la mine cand se viruseaza se incarca greu de obicei, nu ca nu mai porneste deloc.

| NykoO explică (pentru Siracuzia):

Laptopul meu de abia mergea...cu greu deschideam programe!

| RyugaHideki a răspuns:

Reinstaleaza windowsul Daca era la pc, si aveai unitate centrala, puteai sa mai umbli tu la ea si sa ii faci diferite chestii. Lasa-l inchis jumate de zi ca nu vei pati nimic si dupa redeschide-l. Daca nu merge.reinstaleaza-l. hardul e de vina.

| NykoO explică (pentru RyugaHideki):

Pai.trebuie mai intai sa devirusezi si pe urma reinstalezi windowsul? sau direct reinstalez windowsul?

| NykoO explică:

Multumesc pentru ajutor.dar mi-am dus laptopul la reparat big grin