| Monyyyyy a întrebat:

Am o problema cu laptopul. Cand vreau sa îl pornesc rămâne ecranul negru pentru câteva secunde de ce?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Eu sunt un pasionat si un impatimit al tehnologiei si iti pot da un raspuns, sper eu util. Incearca sa re-instalezi Windows-ul si sa instalezi Malwarebytes, sa vezi daca ai vreun virus. Daca nici una dintre sfaturile astea nu merg, display-ul are o problema. Sper ca ti am fost de ajutor!

| SanL a răspuns (pentru anonim_4396):

1. In primul rand Malwarebytes sau orice alta solutie de devirusare se incearca prima. Instalezi, update, scan total(nu quick) si vezi daca e o imbunatatire.
1.1 Se face update si la Windows sa ai ultimele patch-uri puse.
2. Display-ul n-are nici o problema din ce spune omu'. Sta negru apoi porneste. Display-ul merge sau nu. Nu e pe toane. (sau o fi un demon mic happy )
3. Din ce am mai citit in raspunsuri s-a instalat/reinstalat/update W10. Poate ne trimiti configuratia sa ne dam mai usor cu parerea. Dar, de regula W10(windows 10) necesita mai putine resurse harware(componente fizice) calculator decat versiunile anterioare de Windows.
Pasiunea si impatimirea daca o combini cu cunostinte iese ceva frumos... daca raman doar ele...dam sfaturi cum sa-si faca altii de lucru.
Ca si concluzie (a mea, daaa?) reinstalarea de windows e ultima optiune.

| AwGenetix a răspuns:

Eu cred ca RAM-ul are o eroare fizica nu intru in detalii, si raspunde mai greu la verificarea de boot.

| SanL a răspuns:

Sa nu ai un stick/cd bagat in el si incearca sa booteze de pe el. Scoate pe rand ce ai prin fiecare USB/cd-rom si testeaza daca nu acolo problema. Apoi le bagi inapoi(dupa test).

| Monyyyyy explică (pentru SanL):

Oare o fi ca și Discul C e cam plin? Nu ma lasă sa mut de pe el pe altul

| SanL a răspuns (pentru Monyyyyy):

O, daaaa. Banui ca si sistemul de operare e tot acolo.
Ai nevoie de 3-4 Gb liber pe C ca sa mearga bine.
Caci daca ai si RAM putin, face sistemul de operare SWAP(foloseste diskul ca si un RAM) pe C.
Dezinstaleaza ce jocuri/programe ai in plus, eventual instaleaza-le din nou pe partitia D (daca o ai).

| Bula a răspuns (pentru Monyyyyy):

Daca discul C este plin, cel mai indicat este sa maresti partitia (luand din partitia urmatoare).
Intrii in Disk Management,

1. dai click-dreapta pe partitia a 2-a (Dhappy si alegi schimbarea marimii, dupa care tragi marginea din stanga inspre dreapta, micsorand suficient marimea partitiei. Dupa aplicare, iti va ramane un spatiu gol intre prima partitie (Chappy si a doua partitie (Dhappy

2. dai click-dreapta pe partitia C: si alegi schimbarea marimii, dupa care tragi marginea cursorului spre dreapta, pana ce atinge a doua partitie si distanta ramane 0. Aplici modificarea.

Astfel vei avea spatiu mai mare pe C:

Daca "faci curat" pe partitia C:, spatiul mai poate fi marit, uneori considerabil.

| Monyyyyy explică (pentru SanL):

Dar am eliberat 40 la suta și tot greu e.E din cauza ca i-am făcut update? Am auzit ca Windows 10 se deschide greu

| PainTech a răspuns (pentru Bula):

Din pacate marirea unei partitii nu e chiar atat de usor de realizat uneori. Am observat ca vrea ca spatiul nou sa fie fix in continuarea partitiei actuale, lucru dificil de facut cand partitia urmatoare e ocupata. S-ar putea sa nu te lase sa maresti partitia pana nu formatezi partitia urmatoare.

Nu stiu daca asta e valabil si pe SSD-uri sau daca acest lucru a fost "reparat" in actualizarile noi ori daca e posibil cu solutii third-party.

Ideea e ca ultima data cand am micsorat partitia 2 pentru a mari partitia 1 am primit un mare mesaj de eroare cum ca spatiul nou trebuie sa fie fix dupa partitia 1, pe cand dupa micsorarea partitiei 2 spatiul liber apare dupa partita 2.

Pentru OP :

Mutarea fisierelor/programelor din partita C: in partita D: cred ca ar fi cea mai buna metoda DACA marirea partitiei C esueaza.

| SanL a răspuns (pentru Bula):

Nu e recomandat sa maresti partitia cu sistemul de operare instalat. Elibereaza spatiu prin dezinstalare de programe de pe C si pune-le pe D.

| Bula a răspuns (pentru PainTech):

Cand micsorezi partitia a 2-a, daca micsorarea se face la sfarsitul lui, atunci trebuie sa tragi continutul ramas in dreapta, pana cand ramane spatiu 0 dupa.
In acest caz, spatiul liber va fi inaintea lui, iar partitia 1 (Chappy se poate mari peste spatiul liber.
(asta am explicat si inainte, mai putin tragerea continutului)

La micsorarea spatiului, acesta se poate face si de la afisarea spatiului d-inainte SAU prin tragerea marginii din stanga in directia dreapta.

| Bula a răspuns (pentru SanL):

Cine nu recomanda? happy

Nu atat programele instalate ocupa mult spatiu, cat update-urile si backup-urile Windows-ului.

| MateiDiAc a răspuns:

Pe windows 10 sterge tot chaceul dai restart si vezi daca face tot asa