| Cosmin0073 a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu. Acum o saptamana am ajuns acasa si am vrut sa imi pierd putin timpul pe el, doar ce l-am pornit si mi-a aparut in fata fereastra de la BIOS cum ca se face un update la bios... l-am oprit de la buton pentru ca mi se parea ceva prostesc sa mi se faca update la bios aiurea fara voia mea.
Am incercat sa il repornesc din nou, tastatura se aprinde dar nu imi intra in windows si desktop ul de la laptop nu se aprinde.

Am un ASUS rog gl753VD... nu am idee ce sa ii fac, mi se pare foarte prostesc sa mi se dea update la bios si acum sa mi se intample asa ceva...

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

O actualizare de Bios nu se intrerupe niciodata, pentru ca risti sa-ti strici laptopul. Din pacate, politica Asus privind update-urile automate de Bios e periculoasa, mai ales ca se poate intampla atunci cand folosesti laptopul si, cu atat mai mult, e amenintat sa nu mai functioneze corect.
Din cate am citit pe forum, exista o aplicatie de la producator, "Asus Live Update", care trebuie dezinstalata pentru a opri aceste actualizari (prost gandite, dupa parerea mea).
Daca laptopul tau nu mai e operational, il duci la service-ul autorizat (daca e in garantie) sau la un oricare alt service (daca nu mai ai garantie la el). Ei vor sti sa-ti rezolve problema.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu inchizi niciodata un laptop care isi face update. Din cauza ca ai, si daca ar fi Chrome. Mergi cu el in garantie si vezi ce poti rezolva dar sunt sanse sa ramai cu ochii in soare.

| gelu1970 a răspuns:

Probabil ai ucis placa.
98% poți să il arunci.
2% mergi la Asus și vezi ce verdict iți dau.
Și pe viitor nu mai atinge laptopul când iși face update.