| starduster a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu ASUS TUF GAMING cumparat in decembrie 2019, cateodata sunetul se strica, se aude un scartait urat pret de cateva secunde am incercat sa schimb ceva pe la sunet dar tot asa face. Stie cineva ce pot face sa repar chestia asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca si cu difuzor exterior sau casti.
Daca astfel ramane curat sunetul, atunci s-a stricat sistemul de difuzoare incorporate.
Daca si cu difuzor /casca se strica sunetul (distorsioneaza), atunci "placa de sunet" din laptop este defect.

In ambele cazuri, laptop-ul fiind in garantie (minim 2 ani), du-l inapoi la vanzator (de unde l-ai cumparat), impreuna cu bonul de casa si certificatul de garantie, pentru a fi reparat.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate o fi de la difuzoare sunetul acela?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dus in servis ei stiu ce poate avea, iar daca este in garantie si defectiunea a apărut brusc fara sa i fi facut tu ceva, reparatia este gratis, poate ai spart difuzoarele, ai ascultat muzică tare pe el, adica cu sunetul la maxim?

| starduster explică (pentru CristiDinBucuresti):

Maxim volumul era la 70%

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru starduster):

Ai spart difuzoarele, deci te va costa sa le schimbe

| christall a răspuns:

Daca l-ai luat in decembrie este in garantie. Du-l in service.

| starduster explică:

Menționz si faptul ca windowsul nu imi este activat daca are vreo importanță

| Laurentiu2272 a răspuns:

Cumpăra alt laptop