| unu111cool a întrebat:

Am o problema cu laptopul.Pana acum cateva zile mi se stingea mai mereu,am citi pe net si am vazut ca in marea majoritate a cazurilor era din cauza prafului.L-am dus la o clinica de calculatoare, mi l-a curatat dar tot mi se stinge...si ce mai vreau sa stiti este ca mi se stinge numai daca stau pe net sau ma uit la filme,daca ventilatorul scoate un zgomot mai tare(cand ma joc)atunci nu mi se stinge deloc,de exemplu daca il las asa si nu fac nimic se stinge, dar daca intru intr-un joc iar ventilatorul incepe sa scoata un zgomot mai mare atunci nu mi se stinge. Ceva idei?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Eu nu recomand coolerul, bani aruncati, daca laptopul nu are carcasa metalica!
Citeste: http://www.epasystems.ro/laptopuri/

Scoate acumulatorul si vezi cum se prezinta fara!

| unu111cool explică (pentru K0sti):

Problema e ca nu imi merge bateria deloc...Chiar crezi ca se stinge din cauza acumulatorului?

| K0sti a răspuns (pentru unu111cool):

Daca e defect da! Acumulatorul are o electronica in el, care comunica cu placa de baza si cu Windows-ul prin care se controleaza incarcarea!
Cam asa arata placuta de control: http://i141.photobucket.com/......64-800.jpg

Difera de la model la model, dar ca idee!

| TheTimeKiller a răspuns:

Si eu recomand cooler-ul si sa ai grija unde il folosesti. Daca il folosesti in praf/in pat si intra scame in el, praf, se incalzeste foarte tare, se arde cipul grafic de pe placa de baza. Daca se arde ala, nu mai porneste, e black screen. Ai grija, mai ales daca laptop-ul e mai vechi.

| B-zone_Bzone_1977 a răspuns:

Ai nevoie de un cooler pentru laptop, se gaseste la orice centru flanco, la 80 de lei, sau iti poti folosi ingeniozitatea, sa fac intr-un fel, sa nu mai stea lipit de masa pe care il tii, ca sa nu se mai incinga, laptopurile, se incing repede, de asta ti se stinge.