| CosminK a întrebat:

Am o problema cu PC
Recent mi-am reinstalat windows last xp a facut sters partitia C:si i-am dat formatare totul a mers Ok. a ajuns 100% si si-a da restart si asa mia rams. Nu mai pornestehappy. Il sting si il aprind Incontinu. Dar nu primeste nici o comanda. Dau setup incerc sa intru in bios... dar nu merge.Se aprind la fel ca la inceput.Si nu imi arata nici o eeroare doar ca nu merge mai departe. Dc? Care ma poate ajuta?

3 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Eu nu inteleg o chestie. Cum adica ai sters partitia C si apoi i-ai dat formatare? Pai ori ai sters-o,ori ai formatat-o? Eu cred ca tu ai sters partitia C unde aveai Windows-ul si ai formatat cu totul alta partitie,tocmai de aceea nu-ti trece mai departe, ca nu are ce sa fie mai departe.
Procedeaza asa cum ti-a spus Mircea mai sus, scoate bateria de la Bios si pune-o la loc. Dupa care reia instalarea Windows-ului.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Reseteaza BIOS-ul(scoate bateria lui si apoi bag-o inapoi). Apoi reincearca o reinstalare.

| CosminK explică:

Deci am avut 2 partiti C: si D: In D: am avut toate fisierele salvate muzica, poze si altele. iar in C: Am avut doar windows'u ...am sters C: pentru a putea reinstala alt windows. Totul a mers bine s-a facut 100% si a aparut in 5 sec resethappy. Sa mearga mai departe instaluhappy. Dar nu imi mai merge...este blocat imi apare doar imaginea COMPAQ SI JOS setup si ceva cu Bios credhappy si le pot da pe am2 ca nu se schimba nimic adica butonu Tab si Del. imi apare acol ca detecteaza handru,cd,rami, si ce mai e si ramane asa, si daca nu apas Tab sau Del ramane asa, nu merge mai departe.Asa aparea tot timpulhappy, cand aprindeam pc, Doar ca acum se blocheaza acolhappy. Nu merge mai departehappy. O sa incerc maine sa scot bateriahappy.Am scos rami si i-am bagat inapoi nu s-a schimbat nimic o sa incerc maine cu bateria.