| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul de 1-2 saptamani, incep sa am lag brusc la orice joc pe care il joc.
Am schimbat pasta termoconductoare, am curatat absolut fiecare piesa din unitate, am cautat sa vad ce poate sa imi scada performanta la PC in task manager, Am dat deep scan la 2 antivirusuri si nimic, tot am lag spike-uri destul de mari.
Precizez ca inainte nu aveam absolut deloc lag, imi mergeau toate jocurile perfect fara pic de framedrop sau lag spike.
Singurul lucru pe care nu l-am incercat sa fac e sa reinstalez windows-ul dar am prea multe "fisiere" salvate pe pc-ul asta si nu stiu daca sa fac asta.
Alte idei?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e tot una, ce fel de pasta folosesti si cat de gros o aplici!
1. Intai trebuie curatite PERFECT de pasta veche cele doua suprafete: capsula procesorului si suprafata aluminiului. De asemenea, trebuie indepartat TOT praful dintre lamelele radiatorului de aluminiu!

2. La pasul urmator, aplici foarte putina pasta termoconductoare, de foarte buna calitate!
Pasta trebuie sa aiba rezistenta termica catmai mica, preferabil cu mare continut de argint (silver), care nu sunt ieftine (un tubulet de 1-3 cm3 costa peste 10 euro, adica peste 50 lei! ). Cu cat pretul este mai mic, cu atat calitatea este mai slaba, iar racirea mai proasta.
Aplicarea pastei se face intr-un strat foarte uniform, cu ajutorul unei placute drepte (eu folosesc lopatica de plastic pentru inghetata). Stratul de pasta aplicata trebuie sa fie atat de subtire incat sa fie semi-transparenta, dar sa acopere intreaga capsula metalica a procesorului, respectiv suprafata corespunzatoare de pe radiatorul de aluminiu!

3. Cand se aseaza cooler-ul pe procesor, se face cu o miscare dreapta ferma, perpendicular pe procesor, dupa care se fixeaza.
Prima data se prind doua puncte diametral opuse, dupa care se apasa cooler-ul pe procesor, cu miscare de invartire usoara stanga-dreapta, pentru asezarea uniforma al pastei. Dupa aranjare se prind si cealalte doua agatatoare de fixare si se repeta miscarea de "rotire" apasata, stanga-dreapta.

4. Dupa montarea cooler-ului conectam mufa ventilatorului la placa de baza si pornim calculatorul.
Intram in BIOS si urmarim temperatura procesorului, cel putun timp de un sfert de ora!
- Daca temperatura CPU nu se ridica peste 42 °C, atunci am facut o treaba buna.
- Daca temperatura CPU urca peste 42 °C, dar se stabilizeaza sub 50 °C, atunci racirea este insuficienta, probabil este nevoie de un cooler mai puternic sau macar de un ventilator mai puternic.
- Daca temperatura CPU se urca peste 55 °C intr-un jumat de ora, atunci montarea cooler-ului s-a facut gresit! In asemenea caz e bine sa apelezi la un specialist cu experienta!

ATENTIE!
NU recomand celor fara experienta anterioara sa curete singur cooler-ul, fiindca risca sa distruga procesorul costisitor, poate si placa de baza!

13 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Pai ai partitia D sa zicem separat? si cand instalezi windows sa iti ramana? mai multe partitii

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru cfrtobias):

Am doar una singura din pacate, ca daca aveam separat reinstalam windows-ul de mult.

| cfrtobias a răspuns:

Nu vad sa fie stocare online mare, nu poti scrie dvd?

| TheGentleman a răspuns:

Dă reset PC, cu opțiunea Keep my Files. Așa îți reinstalează Windowsul, dar îți păstrează fișierele. În plus, îți creează un fișier numit Removed Apps, care îți arată aplicațiile șterse, iar tu le vei putea reinstala.

Nu mai folosi programe piratate

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru TheGentleman):

Nu prea am folosit programe piratate.
O sa mai astept niste raspunsuri si dupa vad ce o sa fac.

| TheGentleman a răspuns (pentru TheGentleman):

Și updatează absolut toate driverele, mai ales BIOS, GPU și windows, care ar trebui să le facă automat. Pt GPU descarcă GEForce Experience, disponibil aici: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/geforce-experience/

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru TheGentleman):

Deja am facut asta, absolut fiecare driver e instalat la ultima versiune.
Absolut mereu cand e vara a inceput sa faca cat de cat "urat" doar ca anul asta face estrem de rau si nu prea mai suport.

| TheGentleman a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Ce temperaturi îți arată la componente? Descarcă și rulează speecy

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru TheGentleman):

Operating System
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
CPU
Intel Core i5 3350P @ 3. 10GHz 98 °C
Ivy Bridge 22nm Technology
RAM
6. 00GB Dual-Channel DDR3 @ 532MHz (7-7-7-20)
Motherboard
ASRock H61M-VG3 (CPUSocket) 51 °C
Graphics
LI2215sD (1920x1080@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (Gigabyte) 40 °C
Storage
931GB ATA WDC WD10EZEX-00U SCSI Disk Device (SATA ) 37 °C
Optical Drives
DiscSoft Virtual SCSI CdRom Device
ASUS DRW-24F1ST a SCSI CdRom Device
DiscSoft Virtual SCSI CdRom Device
Audio
Realtek High Definition Audio

Am lasat toate astea aici, Procesorul vad ca e mult prea cald dar tot am aplicat pasta termoconductoare si am curatat totul de praf.
Poate sa cumpar alt cooler sa rezolve problema.

| Bula a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Problema primara este supraincalzirea excesiva a procesorului (CPU), la 98 °C!
Tu te miri ca are lag-uri, iar eu ma mir ca mai functioneaza...

Pasta termoconductoare ori nu este buna, ori nu este aplicata bine ori ambele!
Temperatura de mers in gol ar trebui sa fie maxim 40-42 °C, iar cand este folosit foarte intens nici atunci temperatura sa nu urce peste 60 °C (ideal: sa ramana tot sub 42 °C.

| NLS a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Tu ai aplicat pasta?
E vorba de coolerul stock?
Vezi ca prea multa sau prea putina pasta poate determina încălzirea excesiva, și în timp il poate chiar arde.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru NLS):

Da,Am aplicat-o fix cat trebuie ca nu e prima data cand o aplic.
Cel mai probabil e cooler-ul defect sau ceva de genul.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Bula):

Mereu a avut probleme cu supraincalzierea doar ca mereu aplicam pasta termoconductoare ca sa o mai reglez.
O sa incerc sa cumpar un cooler nou si o sa vad ce pot face dupa.

| Bula a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Nu e tot una, ce fel de pasta folosesti si cat de gros o aplici!
1. Intai trebuie curatite PERFECT de pasta veche cele doua suprafete: capsula procesorului si suprafata aluminiului. De asemenea, trebuie indepartat TOT praful dintre lamelele radiatorului de aluminiu!

2. La pasul urmator, aplici foarte putina pasta termoconductoare, de foarte buna calitate!
Pasta trebuie sa aiba rezistenta termica catmai mica, preferabil cu mare continut de argint (silver), care nu sunt ieftine (un tubulet de 1-3 cm3 costa peste 10 euro, adica peste 50 lei! ). Cu cat pretul este mai mic, cu atat calitatea este mai slaba, iar racirea mai proasta.
Aplicarea pastei se face intr-un strat foarte uniform, cu ajutorul unei placute drepte (eu folosesc lopatica de plastic pentru inghetata). Stratul de pasta aplicata trebuie sa fie atat de subtire incat sa fie semi-transparenta, dar sa acopere intreaga capsula metalica a procesorului, respectiv suprafata corespunzatoare de pe radiatorul de aluminiu!

3. Cand se aseaza cooler-ul pe procesor, se face cu o miscare dreapta ferma, perpendicular pe procesor, dupa care se fixeaza.
Prima data se prind doua puncte diametral opuse, dupa care se apasa cooler-ul pe procesor, cu miscare de invartire usoara stanga-dreapta, pentru asezarea uniforma al pastei. Dupa aranjare se prind si cealalte doua agatatoare de fixare si se repeta miscarea de "rotire" apasata, stanga-dreapta.

4. Dupa montarea cooler-ului conectam mufa ventilatorului la placa de baza si pornim calculatorul.
Intram in BIOS si urmarim temperatura procesorului, cel putun timp de un sfert de ora!
- Daca temperatura CPU nu se ridica peste 42 °C, atunci am facut o treaba buna.
- Daca temperatura CPU urca peste 42 °C, dar se stabilizeaza sub 50 °C, atunci racirea este insuficienta, probabil este nevoie de un cooler mai puternic sau macar de un ventilator mai puternic.
- Daca temperatura CPU se urca peste 55 °C intr-un jumat de ora, atunci montarea cooler-ului s-a facut gresit! In asemenea caz e bine sa apelezi la un specialist cu experienta!

ATENTIE!
NU recomand celor fara experienta anterioara sa curete singur cooler-ul, fiindca risca sa distruga procesorul costisitor, poate si placa de baza!