| SorinELoo7 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul. De cateva zile cand il pornesc nu se vede nimic pe monitor, desi el este aprins. Doar dupa cateva restarturi bune isi revine si functioneaza normal. In timp ce PC-ul ruleaza (atunci cand il pornesc) cand sting monitorul din buton si apoi il aprind se vede imaginea pentru cateva secunde si dispare.
Nu inteleg de ce se intampal acest lucru, iar apoi functioneaza normal?

16 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Astea sunt probleme de hardware ( placa video, respectiv placa de baza daca mergi pe chip-ul integrat )
Fuga cu pc-ul la service!

| SorinELoo7 explică (pentru Jipa95):

Problema este ca intreg PC este vechi (vreo 7 ani). Nu cred ca mai merita imbunatatire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza are probleme. De ce spui ca nu mai e bun si nu merita inbunatatire: Dac e de 7 ani e inca bun. Ii mai poti adauga ceva si il faci bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa-l vinzi pentru piese, sa-mi spui.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Configuratia este:
- procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 1.91 GHz
- memorie RAM 1 Gb DDR2
- placa video ATI Radeon X1050
- placa de baza ALiveNF6G-VSTA
- sursa este de 450 W
Se mai poate face vreo imbunatatire... Si daca l-as vinde nu as lua mult pe el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Mai adaugi 3 giga ram, schimbi placa de baza daac are probeme si iti bagi win 8. Dar fara jocuri. Sau mai bagi un giga ram si un win 7 ultimate.De ce sa nu fie bun? Bun neaparat inseamna scump? De ce cautam numai produse de la 1500 de ron in sus, chipurile ca e trasnet.Eu am invatat pe o rabla mult mai proasta.Si inca il mai am, functioneaza cu xp.Are niste configuratii...vechi.De exemplu nu are memoria de 1 giga ram ddr 2 ci 512 Mb cd-ram.Si merge pe internet.Se spune ca rabla aia nu costa mai mult de 1, 5 milioane dar nu il dau, merge si se comporta foarte bine, odata ce este ingrijit. Tu mai poti adauga 1 giga in cazul in care vrei win 7 si inca 3 giga sa poti rula win 8. Placa video e buna, nu va mai uitati dupa ultimile aparitii care va costa baii pe multe luni de munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Acum am vazut ca are dual core,, deci va merge si jocurile pe el. Numai daca adaugi rami, mai multi.sa aiba cel putin 3-4 giga ram.Dar sa rezolvi placa, sa-l duci la service sa vezi unde e buba.Dac tu crezi ca nu se merita sa-l duci, atunci da 15 mil pe un laptop cu win 8 dar laptopurile nu sunt pentru jocuri.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca laptop-urile nu sunt pentru jocuri (astea low buget).

| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Iti zic eu ca cele High buget, tot se strica dupa un an.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Vezi, tu mi-ai zis sa schimb sau sa adaug cate ceva. Asta rezulta ca mai degraba as achizitiona unul nou (pentru mine e de-ajuns si 1500 de lei)... Cu placa video pe care o mai nu pot vede nici Full HD pe Youtube ci doar HD (presupun ca este monitorul de vina).

| SorinELoo7 explică:

S-a rezolvat problema cu monitorul. L-am dus la service si acum functioneaza fara probleme!

| Impact25 a răspuns:

Condensatori umflati pe palca de baza!

| SorinELoo7 explică (pentru Impact25):

Se pot repara sau mai bine iau alta placa de baza?

| Impact25 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Da se pot repara la un service pc! ii poti schimba chiar tu dar ai nevoie de pistol de lipit si iti trebuie condensatori ca aceei originali. dar este reparabila funda.

| SorinELoo7 explică (pentru Impact25):

Pana la urma de vina este backlight-ul la monitor. Am verificat asta! Asa ca imi voi achizitiona un monitor nou. Dar te rog sa ma lamuresti in ceea ce priveste conectarea placa video - monitor: placa mea video e destul de veche, care pe langa conectorul VGA are si DVI. Conteaza pe ce tip de conector sa am monitor - placa video, acesta fiind mai veche? Stiu ca DVi-ul este superior VGA-ului, trasmitand o imagine mult mai buna.

| Impact25 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Tot aceea imagine o da fie VGA fie DVI