| alexalx1234 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. In timp ce il folosesc apar artefacte pe ecran si dupa 5 minute imi da BSOD cu : kernel security check failure. Specificațiile pc-ului sunt : procesor Intel Core 2 Quad Q6600, 4gb ram ddr3 si placa video Sapphire Radeon HD 6570 1GB. Menționez ca inainte am avut placa video MSI R7 250 2gb si pc-ul facea la fel. Care ar putea fi cauza?

4 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Prima si prima data incearca un memtest ca sa verifici RAM-ul.

| alexalx1234 explică (pentru flixbuster):

Am incercat. Nu a aparut nicio eroare

| flixbuster a răspuns (pentru alexalx1234):

In cazul acesta, prin Event Viewer te-ai uitat dupa erori critice?

Cand iti da ecran albastru, iti produce si un crash dump (un fisier cu extensia *.dmp)? Acesta poate fi foarte util (se poate analiza online) in diagnosticarea motivului pentru ecran albastru.

| Dorinel_Costel_1997 a răspuns:

Salut.mi s-a intamplat si mie asa.
Problema este sigur de la rami sau hdd.
Imprumuta de la cineva o placuta de rami ddr3 nu conteaza ce capacitate au, si vezi daca problema persista.
In al doilea rand curata cu o pensula de acuarele cu par mai tare toate si foarte putin inmuiata in spirt contactele, cum ar fi:mufrle de la hdd, rami, placa video, alimentarea placii de baza...
In ultimu rand daca cele de sus nu dau rezultare incearca si instaleaza-ti windowsu pe alt hdd.
Sper ca una din cele trei variante sa te ajute.