| joker50 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul,pentru ca dupa o perioada dupa ce il tin aprins merge mai greu cand joc un joc,gen skyrim,merge greu, dar in meniu corect.Imi poate spune cineva ce as puea sa ii fac, cu toate ca am instalat tot felul de driver-e si update-uri?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| denisTiky a răspuns:

Poate fi ce a spus Kevlar, sau poate sa fie de la componente, adica se uzeaza si ele putin cate putin, mai ales daca fortezi pc-ul tinandu-l pornit pentru multa vreme... Orice e posibil, bafta!

| Jakye a răspuns:

Salut,
Încearcă să dai un restart. Când joc ceva care consumă mai multe resurse dacă dau restart totul este perfect.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

M-ai defragmenteazal si tu ...chestile astea gen lag cand sta mult aprins apar de la hard cand ai bad-uri pe el ori este nedefragmentat de foarte multa vreme.

| Apollo007 a răspuns:

Https://videotutorial.ro/......e-windows/
Intrebarea e daca înainte mergea bine sau numai după ce ai instalat jocul merge greu?

| MoonWolf a răspuns:

Uite cum sta treaba,PC-ul tau,e facut din mai multe componente,aceste componente sunt aflate intr-un compartiment numit unitate sau carcasa.
Componentele Pc-ului se pot incalzi,la ce temperatura se incalzesc? Depinde de generatia lor,compania ce le-a facut,si versiunea lor.
GPU-ul(placa video ) si CPU-ul ( Procesorul),produc cea mai multa caldura dintre componente,deoarece ele sunt componentele principale cand intri pe un joc(impreuna cu HDD-ul/SDD-ul si ramii).
De obicei GPU-ul au un ventilator integrat ca sa inlature aerul cald,si in special praful ce se poate depune pe el.
CPU-ul poate avea si el un ventilator,dar de obicei nu e integrat si trebuie sa cumperi tu unul,CPU-ul totusi el are pasta thermoconductoare,care dupa cum zice si numele,ajuta caldura acumulata sa fie imprastiata pe tot CPU-ul ca sa nu se strice,ca daca nu ar fi pasta asta,CPU-ul ar avea o sansa mult mai mare sa se arda.

O unitate poate sa elimine caldura prin mai multe moduri,cele mai notabile fiind aircooling-ul si watercooling-ul.
Aircooling-ul este folosit mai des,deoarece setup-ul este mai usor,nu exista sansa sa iti uzi componentele s-a.m.d
Bun,pentru o perioada de timp, pe componentele astea se acumuleaza praf, care retine caldura si nu permite airflow-ului sa aiba circulatie, Practic lasand caldura sa se acumuleze.
PC_ul are niste limite, si cand vede ca sunt aproape sa fie depasite se stinge fortat sa nu se strice.
Deci incearca sa cureti pc-ul cu grija, si repet cu grija.Si inlocuieste pasta thermoconductoare de pe procesor.

Daca praful si pasta nu e problema atunci poate e o problema software,poate ai virusii,sau programe mineware ce iti folosesc componentele la maxim, incearca sa gasesti un antivirus bun (Recomand malwarebytes(eu nu folosesc antivirusii, dar malwarebytes e o ultima solutie cand pc-ul meu e infestat)).

Poate nu ai componente destul de bune, si din cauza asta ti se intampla chestia asta.
Daca nu ai, e perfect normal sa mearga mai greu, procesorul se incinge si isi pierde din performanta ca sa se raceasca.