| alex13mihai12gmailcom a întrebat:

Am o problema cu pc-ul, se aprinde pana unde apare logoul la windows 7 si dupa se stinge, ce este de facut?

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Hai sa-ti dau un copy-paste + adaugari:
Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
http://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.
Eu recomand, daca n-ai mai facut de mult, o reinstalare curata a sistemului, dar inainte de asta, sa te joci cu setarile din bios, ahci, ide etc. sa vezi ce si cum; poate iti detecteaza cand da, cand nu hdd-ul, poate ai bootsect stricat poate ai bad-uri logice pe hdd (chiar daca e nou) poate... Trebuie sa intelegi ca pana nu incerci solutii si nu le iei in parte nu poti spune uitandu-te direct la el "asta e de vina".

| Misteryy a răspuns:

Dupa comportament pot fii 2 tipuri de probleme

Soft:

Windows ul are diverse probleme si trebuie schimbat
Anumite setari schimbate in bios

Hard:

Sursa este arsa
Harddisk-ul stricat
Probleme la motherboard
Probleme cu scurt ul la power

(Nu sunt specialist IT)

| alex13mihai12gmailcom explică (pentru Misteryy):

Imi pare rau dar sursa nu are cum sa fie de vina harddiskul este nou nout deci nu e niciuna am uitat sa mentionez din cand in cand adica odata la 2 saptamani cand al aprind se aprinde si imi scrie pe ecran ca se stince pc ul si scrie langa cauza necunoscuta

| Misteryy a răspuns (pentru alex13mihai12gmailcom):

Cum am mentionat, nu sunt specialist.