| Pintoiu_Raresh_1993 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul si sper ca ma puteti ajuta, de fiecare data cand bag un cd/dvd in DVD RW nu imi porneste autorun-ul si ori imi da ca este gol (desi el este insccriptionat-cd/dvd) ori nu il citeste nu apare nimic.Tin sa mentionez ca mi-am instalat windows-ul de 2 zile (windows xp sp2).
Ce se intampla? Ce trebuie sa fac?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema de multe ori, ori este cdu zgariat, ori e unitatea optica prafuita.
Poti sterge cdul, sau sa cureti unitatea optica, incearca intai cu cdul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate lentila unitatii optice e prafuita si din cauza asta nu citeste discuri. Intreaba pe la cunostinte daca are cineva un CD curatare lentila unitate optica. Sau daca u gasesti, am vazut ca au la pcgarage

| Pintoiu_Raresh_1993 explică (pentru anonim_4396):

Pai...dupa ce am postat intrebare m-am gandit ca ar putea fi lentila asa ca am facut un test(am facut un cd) si a mers. Dupa parerea mea cred ca nu lentila este de vina.Mai imi poti da si alte detalii, adica exista si alte solutii?
aaaaaaaa dupa ce bag cd facut imi apare "E:\ is not accessible"
si pe randul urmator "incorect function''

| EmyMartin94 a răspuns:

Sau poate ii dat DISABLE din bios la unitatea DVD/CD

| Pintoiu_Raresh_1993 explică (pentru EmyMartin94):

Si cum fac sa ii dau ENABLE?

| mario1234 a răspuns:

Cd`ul respectiv Dvd`ul trebuie sa fie la temperatura camerei el fiind adus dintr`un mediu mai diferit asta conteaza, alta cauza praful care sta pe lentila si impiedica sa ` l ruleze pana sa se ajunga la pornirea autorun`ului.