| Valentyn_Adolf_1969 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul.
Tocmai ce am achizionat un nou HDD, am aprins calculatorul dar hardul nu-mi citeste monitorul.
Monitorul Cauta [ Digital; Analog ] timp de 30 secunde, dupa aceea monitorul se opreste.
HDD-ul l-am cumparat de Miercurea trecuta.
Ma poate ajuta, multumesc!

10 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Hardul nu-mi citeste monitorul rolling on the floor

monitorul nu primeste semnal de la placa video

ai beep-ul de pornire la unitate? un tiit cand pornesti unitatea? daca nu ai o problema...

incearca sa scoti placa video, si sa o pui la loc vezi sa fie bagata in slot bine si pune-i si surubu de sustinere care o prinde de carcasa.
\
hardul pune-l exact cum era cel vechi pe acelasi capat de cablu sata sau ata

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru soul2soull):

De la ce poate fi mai exact problema de nu-mi merge, rareori imi apare aceasta problema, placa video se pare ca se invarte si merge, iar cum am zis hardul este recent cumparat si mi-a mers. Vreau sa-i dau de cap acestei probleme, de la ce poate fi?

| soul2soull a răspuns (pentru Valentyn_Adolf_1969):

Am mai spus hardu nu are nici o treaba cu faptul ca nu ai semnal video in monitor

posibil ca cablul vga sa aiba vreo problema sau conexiunea intre mufe cand mai face figuri lasa-l asa si misca din capetele mufelor cel care intra in monitor si cel care intra in pc daca nici asa nu merge posibil ca sa se supraincalzeasca ceva din monitor si sa se opreasca (o protectie la supraincalzire)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hardul nu are nici o legatura cu monitorul, asigurate ca cablul de la monitor e conectat la placa video.

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru anonim_4396):

Acum m-am uitat, si scoate un fel de barait din ea, se aude un zgomot, si ea este cumparata recent, o fii de la cabluri, nu sunt bine bagate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentyn_Adolf_1969):

Placa video e dedicata sau integrata? daca e dedicata incearca sa ceri de la un prieten pentru test, sa fi sigur ca cu placa video e problema, inainte sa cumperi una noua. eventual scoate rami sterge putin pinii asigurate ca contactele sunt curate si punele la loc

| Tagaso a răspuns:

HDD ai cumpărat exact cum era celălalt? Sunt Hdd-uri pe Sata(1, 2,3)IHAS,cum e cablul de la hard la placa de bază?

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru Tagaso):

Mi s-a m-ai intamplat problema si la celalalt Hard de dinainte, a mers Hard-ul pana acum, obisnuiam sa mai am problema rareori cand il scoteam din priza si-l bagam laloc. Dupa ce-i dadeam drumu din nou, Placa video scoate un sunet nu foarte puternic, iar Monitorul imi cauta Digital / Analog. De la ce poate sa fie problema de uneori nu-mi intra pe monitor?

| TupacShakur a răspuns:

Placa video este dedicata?( separata)
daca da incearca sa o scoti si sa bagi cablul de la monitor in placa video integrata pe placa de baza.
daca nici asa nu merge incearca cu alt cablu vga sau cu alt monitor. cum a spus si soul2soull poate monitorul are protectie la supraincalzire, si il opreste sa primeasca semnal de la placa video.
succes!

| Valentyn_Adolf_1969 explică (pentru TupacShakur):

La Multi Ani, celor care mi-au raspuns, am vazut la Sediul Emag si mi-au spus ca au fost un scurt care mi-a ars HDD-ul, dupa achizionare astazi altui Hard, tot nu imi citeste Hard-ul Monitorul. In Urmatoarele zile o sa-l duc la un service, probabil este vreo problema in el.
Va multumesc