| stefangs a întrebat:

Am o problema cu radiatorul de la cooler, de pe un laptop Asus M50SA-AK037, care se incalzeste f tare. Atat de tare incat nu poti tine mana langa el. Am testat temperatura procesorului, iar rezultatele sunt urmatoarele:
HD0: 41C
Temp1: 43C
Core 0: 58C
Core 1: 45C (programul folosit a fost SpeedFan)
Mentionez ca am procesor Intel Core 2 Duo.
Deci, e vreo problema cu procesorul sau asa e normal sa functioneze?

5 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Vezi cum faci ca indiferent pe ce il tii, sa nu obturezi/maschezi zona prin care cooler-ul trage aer si zona prin care o scoate (de obicei in lateral sau in spate).

Inainte de asta, daca stii cum, desfa partea cu cooler-ul si incearca sa cureti ventilatorul, cu siguranta are praf pe el iar asta ii slabeste performantele!
Daca esti mai comod sau nu stii cum sa il desfaci, du-te la cineva care poate sa iti sufle niste aer (comprimat) atat prin cooler cat si prin partea de evacuare a aerului... de fapt, e de preferat sa iti "sufle" aer oriunde ai un orificiu (nu tu, ci laptopul laughing ) prin care intra sau iese aer!
Operatiunea se efectueaza cu laptop-ul scos din priza, si cu bateria scoasa din laptop! NU e voie sa treaca curent prin laptop in timp ce umblii in el cu scule neprotejate sau incarcate cu energie statica... pentru ca poate sa faca "poc" happy!

| Alex_9605 a răspuns:

Temperaturile sunt absolut normale. E normal sa se incalzeasca doar o laptop.Acum depinde si la ce il folosesti tu. Daca esti acasa nu-l folosi pe baterie, baga-l in priza.Bateria o folosesti doar cand nu ai alte solutii.Cum a spus si DJ, nu-l tine in brate sau pe pat foarte mult timp.

| DaftPunk a răspuns:

Face asa pentru ca tu cand umbli pe el nu il ti pe mobila sticla. daca il ti in brate in pat sa pe um prosop se strica de tot.deci trebuie sa il ti pe masute de lems sau pe cele de sticla dau pe birouri. el trebuie` sa se aeriseasca. Laptopul nu are niic da` trebuie sa stii u cum sa il folosesti. Undei funda?

| stefangs explică:

Laptopul sta in permanenta pe birou bagat in priza. dar arde atat de tare incat se incalzesc obiectele de pe masa. se incalzeste chiar si tastatura. nu-l pot desface pentru ca e in garantie, doar sa ma duc cu el la service. am mai vazut si alte modele dar parca celelalte nu se incalzeau asa tare...

| cleo75 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu:
HD0: 53C
Temp1: 74C
Core 0: 61C
Core 1: 67C (programul folosit a fost SpeedFan)
si asta dupa ce tocmai a fost la sflat prin "toate gaurile big grin"
eu singura solutie o vad schimbarea coolerului cu unul mai puternic. tu cum ai rezolvat problema?