| dannyel86 a întrebat:

Am o problema cu receptionarea canalelor digitale la Akta.
Detin un Samsung LED non-Smart care nu gaseste acest tip de posturi tv si cu siguranta exista niste setari care trebuie modificate pentru a le receptiona.
Din cate am citit, alegerea tarii de origine pentru analogic si digital influenteaza foarte mult acest proces.
Analogic - Europa de Est
Digital - Romania (banuiesc ca aici nu e treaba buna); am citit pe un site ca pe RCS - RDS pentru digital se selecteaza Suedia sau Finlanda (?)
E valabil pentru toti operatorii?

Semnal - Cablu (mai e si Antena)
Iar la scanare am trecut Analogic + Digital (ceea ce mi se pare corect)
Mai apare si aceasta valoare "QAM64". E corecta?
Am scanat posturile cu setarile automate ale televizorului. Nu a gasit niciun post tv in modul digital.
Ce alte optiuni mai trebuie modificate din meniu, pentru a avea lista completa de programe tv? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Suna la serviciul suport a firmei de unde primesti televiziunea digitala. Ei te vor indruma pas cu pas in reglarea televizorului, inclusiv codurile de setare necesare identificarii si receptionarii canalelor.