| Alexandru567 a întrebat:

Am o problema cu routerul, mie mi-l instalase cineva acum mult timp si a schimbat si parola la el atunci, au trecut câțiva ani de atunci si nu mai țin minte parola, așa ca l-am resetat. Toate bune si frumoase, am intrat eu pe ip-ul acela de pe spate, m-am conectat, tot, dar nu mai merge conexiunea la internet, si nu înțeleg de ce. Beculetul acela verde pentru internet e aprins pe router si nu este problema de la internetul meu sau ceva, cred ca trebuie sa fac eu ceva la setări acolo, dar nu stiu ce. Daca m-ați putea ajuta as fi foarte recunoscător

Răspuns Câştigător
| sorinake a răspuns:

E un router ok astfel ca nu e grea configurarea lui.
Vezi urmatorii pasi si vei reusi :
http://simpluit.blogspot.ro/......urare.html

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te-ei bagat unde nu-ti fierbe...
Daca nu te pricepi, e mai bine sa apelezi la un specialist cunoscator (poti chiar si la cei de la furnizorul tau de internet, suna la deranjamente).

| sorinake a răspuns (pentru Bula):

Nu il putem condamna ca doreste sa invete. E un inceput.
Daca ii iesa acum a invatat ceva nou.
Configurarea unui router care vine cu interfata (setup step by step) ar trebui sa o stim fiecare din noi.

Pe vremea cand am invatat sa instalez sisteme de operare, (windows 98 sau milenium, ca sa iti dai seama cat de "vechi" sunt laughing) am facut-o pentru ca imi bagam "degetele" prin windows si crapam. Faceam iar reinstalare, iar mau gaseam ceva interesant in el... si tot asa big grin
Daca as fi stat tot timpul dupa un specialist, nu mai eram acum unde sunt

Te salutwinking

| Bula a răspuns (pentru sorinake):

Ooooooffff, ce vremuri!
Dar retea Novel ai intalnit, cu DOS si win 3.1? happy

Si eu invet, in permanenta, iar cand n-am internet disponibil... citesc manualul de utilizare big grin... ala tiparit.
La fel, SCRIE si in contractul de net ce fel de conexiune /parola am...

| sorinake a răspuns (pentru Bula):

Oooo bun bun.
Pe retelistica recunosc, am avut o retea de cartier dar nu am fost avansat.

Ce ne-am face noi fara informatiile alea dar mai nou fara google!? big grin

| Bula a răspuns (pentru sorinake):

rolling on the floor
... dar fara internet?
sau... fara curent? sad

| sorinake a răspuns (pentru Bula):

Fara internet si curent?
Nu-mi adu aminte laughing))
Gaseam oricand ce sa facem big grin

Au fost vremuri frumoase, asa cum au fost ele cu greutati si placeri.

| Bula a răspuns (pentru sorinake):

Eu tot caut o aplicatie "desteapta" cu care sa ma pot intoarce in timp, dar nu gasesc )) crying ((

| sorinake a răspuns (pentru Bula):

Se numeste "CREIER" si ne duce in timp de fiecare data cand inchidem ochii, de fiecare data cand simtim un miros familiar sau un gust big grin

| sorinake a răspuns:

Orice router dupa resetare necesita reconfigurarea conexiunii de internet.
Trebuie sa stim providerul de internet si modelul routerului.

| Alexandru567 explică (pentru sorinake):

Routerul e D-Link dir600 si an internet dea rds