| Intrebari373626 a întrebat:

Am o problema cu tastatura mea adică butonul acela pe care este logo-ul de la Windows 10 nu funcționează (toate tasteleerg înafara de cea cu windows 10). Urgent!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua asemenea taste, in stanga si dreapta tastei "Spatiu".
Trebuie testata tastatura daca la apasarea acelor doua taste se emit- sau nu coduri (asemanatoare ca cealalte taste). Daca nu, atunci trebuie schimbata tastatura. Daca da, atunci trebuie setat activ butonul Windows in registre.

Testarea poate fi facuta si prin inlocuire temporara. Daca pe o alta tastatura functioneaza tastele Windows, atunci e clara situatia, tastatura ta trebuie schimbata. In caz contrar trebuie setat in registre.

| Intrebari373626 explică (pentru Bula):

Cum să îl activezi?

| Bula a răspuns (pentru Intrebari373626):

Daca nu te pricepi si tastatura a fost verificata, atunci poti face unul din doua lucruri:
- apelezi la un specialist sau
- reinstalezi windows

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca pana acum a functionat, si la alt laptop/pc functioneaza, e un bug din windows 10 (cel mai probabil daca ai windows 10 instalat), ce nu functioneaza in mare parte cand apesi acel buton. Daca nici conectata la alt pc/laptop nu functioneaza, incearca sa desfaci butonul sa vezi daca ai ceva stricat in el, poate nu mai face contact bine, sau daca ai buget trage spre alta tastatura.

| sierra1 a răspuns:

Urgent: alta

| denisTiky a răspuns:

Daca e tastatura mai noua putin poate avea functia de a bloca acea tasta pentru ca in timp ce te joci sa nu ti se apese din greseala si sa te scoata din joc. Poate ai dezactivat-o tu, dar ca sa o activezi la loc apesi tasta FN+Tasta WIN(tasta win este tasta aia care nu iti merge tie, cu logo de la windows pe ea)
Daca tasta nu merge nici asa inseamna ca se poate fi stricat sau ceva.

| Intrebari373626 explică (pentru denisTiky):

Am incercat din+Windows dar tot nu merge și mi-am cumpărat tastatura de 1-2 săptămâni (este rezer)