| AvalohAlyn a întrebat:

Am o problema cu telefonul meu Android.Deci cand vreau sa descarc o aplicatia sau orice de pe Magazin Play nu ma lasa,nu merge, imi zice ca nu am suficient spatiu pe telefon desi eu am spatiu.De ce? Ce as putea face sa rezolv aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Probabil spatiul din memoria interna e partitionat (impartit in partitii) si la descarcare se foloseste numai o anumita partitie care e plina si de aceea nu are loc sa descarce. Presupun ca descarcarea se face intai pe acea partitie si de acolo se muta descarcarea in locul unde trebuie si unde exista suficient spatiu. Daca s-ar descarca direct acolo unde e spatiul liber nu ar mai aparea asemenea probleme. O solutie buna ar fi repartitionarea si alocarea unui spatiu mai mare pentru partitia responsabila cu descarcarea insa aceasta metoda nu e usor de pus in practica: telefon rootat + cunostinte solide (nu se poate face oricum)

O solutie buna e golirea cache. Se merge la setari, aplicatii si se alege golire cache pentru Magazin Google Play si chiar si pentru alte aplicatii si in felul asta se va castiga putin spatiu.

Se pot sterge datele cache si astfel: setari, spatiu de stocare, date cache, stergere. Daca se procedeaza asa, atunci se sterg datele cache pentru toate aplicatiile si se castiga spatiu destul de mult dintr-o singura mutare.

Mai vad si aici ceva http://blog.ecomanda.ro/......suficient/

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca memoria interna a telefonului e aproape plina. e cea de care ai nevoie sa instalezi aplicatii.