| greenmoon a întrebat:

Am o problemă cu telefonul mobil. Este un model vechi de la Samsung pe care cred că l-am primit din partea Vodafone la acumularea nu știu câtor puncte, acum ceva vreme. După un timp am renunțat la cartela Vodafone și mi-am luat Orange, iar când am introdus cartela și am tastat PIN-ul, îmi spunea că e incorect, deși nu era, m-am uitat de 10 ori la cod și sunt sigură că l-am introdus corect, însă am ajuns la concluzia că e formatat pe Vodafone. Ce pot face în cazul acesta? (mai este ceva ciudat, în telefonul Samsung există spațiu separat pentru cartela SIM, deci, pot s-o introduc și detașez ori de câte ori îmi doresc fără să mi se închidă telefonul, datorită bateriei care nu are nevoie să se detașeze! Și când am folosit pentru prima oara cartela Orange, am descoperit o șmecherie, văzând că nu merge codul sim, cartela neavând nici o vină: am introdus o cartelă Vodafone, am deschis telefonul, am așteptat să se încarce rețeaua și pe urmă am scos cartela Vodafone, urmând s-o introduc pe cea de Orange. Și s-a închis telefonul instant, s-a deschis și apoi nu-mi mai cerea nici un cod pin, iar rețeaua se instalase ca Orange și puteam folosi creditul. Acum am reîncarcat aceeași cartelă și se pare că nu merge să folosesc creditul cumpărat sad Am dat banii degeaba? Ce pot face, ce se întâmplă?!)

9 răspunsuri:
| yAdrian a răspuns:

Daca l-ai acum mai mult de 5-6 luni, este posibil sa fie codat. Atunci cand ti.a luat semnal pe Orange, poate ai introdus rapid cartela de Orange dupa ce ai scos Vdf. Du-te la un service, vezi daca este blocat. Sunt sigur 90% ca este.
In ce priveste cartela, introdu-o in alt telefon vezi daca este functionala.

| greenmoon explică (pentru yAdrian):

Este funcțională. Dar nu știu cât m-ar duce să-l decodez... Am auzit că destul de mult, și mai bine mi-aș lua altul nou pe acei bani.

| yAdrian a răspuns:

Te contrazic Catalin, s-a dat lege. Nu mai au voie sa mai dea telefoane codate la abonament.
Si nu costa mult decodarea. In jur de 50 lei.

| greenmoon explică (pentru yAdrian):

Asta poate recent. Dar am telefonul de câțiva ani buni.
Mulțumesc!

| ccaattaalliinn a răspuns (pentru yAdrian):

Pai da. Acuma nu dar inainte da! Ca si eu am un telefon care l-am decodat anul trecut.

| ccaattaalliinn a răspuns:

Pai telefonul e codat. Daca iti iei telefon de la un abonament iti ramane blocat pe acea retea. Daca vrei sa poti baga cartele Orange sau alt ceva trebuie sa il decodezi.

| greenmoon explică (pentru ccaattaalliinn):

Am înțeles. Și cam cât ar costa să îl decodez?

| ccaattaalliinn a răspuns (pentru greenmoon):

Pai in jur de 60-70 de lei

| xlr1993 a răspuns:

Acum fie telefonul este de vina, caz in care trebuie sa încerci cu alta cartela, fie creditul tau este consumat sau extraoptiunea nu s.a activat, caz in care trebuie sa mergi la un consultant Orange. Ce poți face : încearcă alte cartele, alt telefon, vezi daca ai credit pe cartela, iar după cum ti-a! m răspuns, trage concluzia.