| Danutz_4269 a întrebat:

Am o problema cu un computer mai vechi pe care nu mai am instalat nimic decat un program pentru un TV Tuner extern deoarece computerul il folosesc pe post de TV.Am facut niste modificari prin casa si cand am incercat sa il pornesc nu mai merge deoarece imi apara o eroare.Am incercat sa reinstalez si windowsul si nu ma lasa sa il instalez deoarece apara aceeasi eroare in care imi zice urmatoarele:
"A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to you computer.The problem seems to be caused by the following file:nv4_disp. If this is first time you've seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps:The device driver got stuck in an infinite loop.This usually indicates problem with the device itself or with the device driver programing the hardware incorrectly.Please check with your hardware device vendor for any driver updates. Technical information:***STOP: 0x000000EA (0x821534E0, 0x822D1180, 0xF8969CB4, 0x00000001) nv4_disp Beginning dump of physical memory.Physical memory dump complete.Contact your system administrator or technical support group for further assistance. Ma puteti ajuta cu o solutie? E de la partea hard sau soft? Ce pot sa fac sa il repar singur ca am ramas fara TV de sarbatori

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Din cate imi dau seama ai o placa video Nvidia. Incearca sa pornesti calculatorul in Safe Mode. Daca porneste, e problema de drivere, descarci o versiune mai noua de driver si ar trebui sa mearga. Daca nu merge nici in Safe Mode, mai poti incerca sa scoti placa, stergi cu o radiera contactele si sufli bine praful din slotul de pe placa de baza in care intra placa video (probabil AGP). Daca nici asa nu merge, e nevoie de alta placa video. Daca nu reusesti da-mi mesaj privat. Succes!

2 răspunsuri:
| Adryan28 a răspuns:

Problema ta nu este din soft, ci este din cauza hardware. S-ar putea mai mult ca sigur sa fie din cauza hardului sau a ramului, dar in cele mai multe cazuri aceasta eroare apare din cauza hardului. Cel mai bine ar fi ca tu sa ii inlocuiesti vechiul hard cu unul nou, si daca ai putea sa ii schimbi si ramul, si ai sa vezi ca aceasta problema va disparea. Baftawinking

| tiberiupi a răspuns:

Daca vrei poti sa imi dai un mesaj pe privat sau pe mess tiberiupi si voi incerca sa te ajut. o zi placuta.