| ad2017 a întrebat:

Am o problema cu un laptop Asus care nu se conecteaza la WiFi doar cand ii dau restart si ma enerveaza. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa ai wi-fi pornit (din tastatura)
2. Unele sisteme, la pornire, aleg ceea mai favorabila conectare la internet: daca este bagat si cablu si wi-fi, atunci alege ori care raspunde mai rapid, ori care a fost folosit ultima data. Daca conexiunea de retea prin cablu este marcat ca implicit, atunci incearca sa se conecteze prin el, suspenzand conexiunea wi-fi.
3. Daca s-a schimbat parola de conectare la wi-fi, atunci incercarea de conectare la wi-fi se opreste dupa un timp (cca 1 minut)
4. Chiar daca nu s-a schimbat parola wi-fi, se intampla sa nu se recunoasca, urmand (3). In acest caz se va sterge conexiunea si se va crea din nou.
5. Daca toate aspectele anterioare s-au verificat, se incearca conectarea cu un telefon, tableta sau alt laptop. Daca cu alt aparat se conecteaza, atunci trebuie apelat la un specialist in retele si laptopuri sa rezolve problema. Daca nici cu alt aparat nu merge conexiunea, atunci trebuie chemat serviciul de deranjamente a furnizorului de internet, sa configureze sau sa si schimbe routerul.

1 răspuns:
| Mihaela_Pușcaș_1994 a răspuns:

Asta poate fi o problema din windows sau chiar din ruterul tau ..incearca sa schimbi windowsul si daca ai probleme si dupa ce ai schimbat widowsul suna la serviciul de unde ai netul s-ar putea sa fie o problema de la ei!