| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cu un laptop, mai exact cu HDD-ul, un Hitachi HTS545050A7E680 (5400 rpm, 8mb buffer). Am observat că după o perioadă de timp de scriere pe el, incepe să "clicăie" la 3 secunde, moment în care se blochează, își revine, iar se blochează s-a.m.d.
I-am dat secure erase cu Darik Nuke (Dban) prin Gutmann, l-am scanat de erori pe sectoare și nimic, am rescris firmware-ul pe el și nimic... După iar am instalat Win-ul pe el, la fel, după ceva timp clicăie...
O problemă asemănătoare am mai avut-o cu un laptop, dar atunci am renunțat la Hitachi și i-am băgat un Samsung 860 evo, a devenit rachetă laughing. Prin multe laptopuri am văzut Hitachi la 5400 cu probleme grave de acces la date.
Eu nu înțeleg de ce producătorii, in cazul meu un laptop de la Asus, montează pe partea de stocare hdd-uri extrem de execrabile, slabe ca și performanțe, cu durată de viață scăzută. Bă, măcar dacă era Western Digital, acceptabil Seagate, măcar de avea 7200Rpm, un minim de buffer de 32Mb, atunci da, n-ar mai fi probleme atât de mari pe parte de acces de date. Dar la 5400Rpm + buffer 8Mb nu există deloc performanță, sunt inutile mai ales pe Windows 10 și cu Sysmain care "freacă" discul la 100% de-l nenorocește și cu indexarea activă (doar la hdd-uri). Nu degeaba "clienții" întreabă de ce le merge prost laptopul, greu... tocmai din cauza "parașutelor" pe care le montează producătorii la nivel de stocare.

Și de ce Hitachi, cel mai prost brand, și nu un WD sau Seagate? De ce fac alegeri proaste? Cât e să crești prețul cu încă 100lei in plus...

Ideea e că pierd timp prețios pentru o piesă de muzeu, la propriu, chiar și piesa de muzeu (și când zic piesa de muzeu mă refer la hdd-urile pe interfață IDE ) funcționează în timpi mai rapizi decât Hitachi-ul ăla penibil.

Alte idei nu mai am, poate îl fac bucăți și aia e, poate reușesc să-i schimb capul de citire și platanul.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca profit my man. Astea se intalnesc la laptopuri ieftine si cei care isi iau laptop la 1100 ar prefera sa dea 1000.

| GPA a răspuns (pentru Wr3nch):

Practic îți bați joc de clienți ca și brand, producător. Asta reiese de aici...
Adică tu ai de câștigat, in timp ce iei rămân fraieri că au cumpărat o asemenea mizerie.

| Wr3nch a răspuns (pentru GPA):

Nu te supara, cand dai o mie de lei primesti o calitate de o mie de lei. Nu cumperi un ihunt de 500 de lei si visezi performantele unui Samsung de 2000.

| Frank51 a răspuns:

La laptop-uri de buget se pun astfel de HDD-uri, la astea pana in 1500 de lei, este si la mintea cocosului ca nu intra un hard mai potent deoarece si restul sistemului este de buget, un i3/i5 cu maxim 8gb ram. Am observat ca acum se gasesc laptop-uri cu SSD in acest buget, intr-adevar nu se compara la spatiu de stocare, dar este un inceput.

| marinaru777 a răspuns:

Daca scoate zgomot poti sa il arunci e defect si iti va da mereu erori.