| Erouman a întrebat:

Am o problemă cu un telefon. Am un card 8GB care mi-a mers mai bine de 4 luni. Acum însă nu-l mai recunoaște, scrie că nu este introdus. (este setat ca memorie internă). Ce să fac ca să nu-mi pierd datele de pe el?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Problema poate să fie și de la card și de la telefon.
Ce marcă de telefon și de card ai? Cum se numesc?

| Erouman explică (pentru anonimg):

Telefonul e Nokia 3.1 2018 și cardul e Lexar... cu toate că cred că e de la telefon că și la alte carduri de mai bună calitate mi-a făcut figuri

| anonimg a răspuns (pentru Erouman):

Ma cam indoiesc ca problema ar fi de la un telefon de brand renumit.
Dar daca este de la telefon, atunci trebuie sa-l schimbi.

| Bizon95 a răspuns:

Cardurile de proasta calitate (ieftine) se pot duce oricand
in locul tau l-as scoate si as incerca sa il citesc cu un card reader, eventual unul care e incorporat intr-un laptop (alea sunt cele mai bune) si as copia tot de pe card

asta INAINTE DE ORICE ALTCEVA

dupa care, daca tot face figuri, l-as schimba cu unul mai scump (nu ma refer capacitate mai mare, ci mai scump)

| Erouman explică (pentru Bizon95):

Nu știu, am mai avut chiar când am cumpărat telefonul un card de 16GB de la Kingston dar atunci mi-a făcut mult mai urât, nu mai îmi mergeau nici măcar aplicațiile de pe telefon. Când îi dădeam restart îi lua 10 min până se deschide din nou

| Bizon95 a răspuns (pentru Erouman):

Atunci ai un telefon de rahat
si, btw, si Kingston au versiuni ieftine, si am avut un card care tot asa, a crapat

| cfrtobias a răspuns:

Pai incearca sa dai repornire la telefon sau daca nu sa il scoti si sa bagi iar poate s-a miscat

| Erouman explică (pentru cfrtobias):

Am dat repornire și nimic, iar dacă îl scot îmi voi pierde datele

| cfrtobias a răspuns (pentru Erouman):

Pai daca nu iti citeste card si de ai scos ai pierdut restul iti e stocat in memoria la telefon