| Denila123 a întrebat:

Am o problema.
E al 3 card sd 4gb de nu merge sa ascult muzica,.
Adică descarc muzica pe el si când bag in boxa aparat radio al mașinii doar o melodie se aude restul sare de ele, ce sa fie de vina? Va rog funda ofer

Răspuns Câştigător
| IIIshaneIII a răspuns:

Daca ai virusi pe calculator, atunci deviruseaza-l! Sunt o gramada de programe antvirusi, chiar gratuiti, care sa te fereasca de infectarea calculatorului si a stick-urilor sau altor dispozitive de memorare conectate (inclusiv telefonul).

Exista virus care preia numele fisierelor (virusii se vor vedea cu acelasi nume, dar la deschidere se multiplica), iar fisierele adevarate se ascund sau se sterg. Nici in acest caz nu se va auzi "muzica" sau nu se vor vedea pozele in foldere!

Cand descarci muzica, fii atent la MARIMEA fisierului descarcat, inainte sa-l deschizi!
Un fisier de muzica tip MP3 are lungimea in Mb (megabaiti) egala cu numarul de minute cat dureaza.
Deci, o piesa muzicala de 3 minute are marime aproximativa de 3Mb.

Daca observi ca mai multe fisiere au EXACT ACELASI lungime, atunci NU LE DESCHIDE, fiindca SIGUR SUNT VIRUSI si nu muzica, iar TU vei vorbi singur in loc de difuzor! big grin
Asta este valabil mai ales in cazul pieselor peste care sare player-ul...

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cititoarele de card /usb de masini au cateva restrictii tehnice specifice:
- formatul trebuie sa fie FAT16 sau FAT32 (la cititoarele mai noi). Asta inseamna ca, capacitatea trebuie sa fie de maxim 2 (sau 32) Gb.
- numele fisierelor trebuie sa fie cat mai scurta si format doar din litere si cifre (la aparate mai vechi numele poate fi doar pana la 8 caractere.

Trebuie citit manualul aparatului de radio, respectiv specificatiile tehnice referitoare la redare de pe card /stick USB si respectat cu strictete ce scrie acolo. In lipsa, poti face experimente in sensul celor scrise de mine mai sus.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Greșală mea este ca nu am cumărat stic gol si nu mai aveam treaba, off

| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Nu e greseala ca n-ai cumparat stick gol!
Poti formata cel existent (pe FAT32), dupa care copiezi pe el piesele muzicale si le corectezi numele fisierelor.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Nu prea ai înțeles, trebuia sa cumpăr un stic gol înlocui de card, arunc bani astea degeaba numai pe carduri off, nu prea am înțeles ce ma înveți sa fac fat32?

| Bula a răspuns (pentru Denila123):

Eu am inteles asa:
- ai locas pentru redare de card SD (care - de regula - presupune si o intrare USB pentru stick)
- ai descarcat pe card SD "muzica", din care doar unele se aud, peste alte sare cititorul

Nu ai specificat cu ce dispozitiv ai descarcat melodiile pe card-ul SD, presupun cu un calculator.

Nu ai specificat nici daca pe alt aparat de redare (calculator) se aud piesele muzicale peste care sare cititorul radioului.

Astept raspuns mai detailat la aceste aspecte!

Daca formatezi un card de memorie sau stick pe un calculator, acolo da mai multe posibilitati de formatare (FAT, FAT32, NTFS etc.) dintre care trebuie sa alegi FAT32 pentru capacitatea de 4Gb.

| Denila123 explică (pentru Bula):

Am descărcat muzica de pe un telefon, Vodafone Smart 6 sped

| Denila123 explică (pentru Bula):

Am încercat pe alt dispozitiv de a asculta muzica si unele piese care nu sau auzit se aud dar sare peste altele

| Denila123 explică (pentru Bula):

Pe calculator am viruși si daca il conectez sticul cititor de intra cardul, risc sa virus ez cardul

| Denila123 explică (pentru IIIshaneIII):

Mersi, pentru efortul depus

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Denila123):

Daca ai virusi pe calculator, atunci deviruseaza-l! Sunt o gramada de programe antvirusi, chiar gratuiti, care sa te fereasca de infectarea calculatorului si a stick-urilor sau altor dispozitive de memorare conectate (inclusiv telefonul).

Exista virus care preia numele fisierelor (virusii se vor vedea cu acelasi nume, dar la deschidere se multiplica), iar fisierele adevarate se ascund sau se sterg. Nici in acest caz nu se va auzi "muzica" sau nu se vor vedea pozele in foldere!

Cand descarci muzica, fii atent la MARIMEA fisierului descarcat, inainte sa-l deschizi!
Un fisier de muzica tip MP3 are lungimea in Mb (megabaiti) egala cu numarul de minute cat dureaza.
Deci, o piesa muzicala de 3 minute are marime aproximativa de 3Mb.

Daca observi ca mai multe fisiere au EXACT ACELASI lungime, atunci NU LE DESCHIDE, fiindca SIGUR SUNT VIRUSI si nu muzica, iar TU vei vorbi singur in loc de difuzor! big grin
Asta este valabil mai ales in cazul pieselor peste care sare player-ul...

| IIIshaneIII a răspuns:

Fisierele nu sunt suportate de player? clar e de vina tuner-ul fm sau casetofonul

| Denila123 explică (pentru IIIshaneIII):

Am înțeles mersi la toți de ma.ti ajutat