| Hasss a întrebat:

AM O PROBLEMA EXTREM DE MARE PLZZ AJUTATI-ma

nu stiu cum dar mi s-a instalat automat un program pe nume LIVE SECURITY PLATINUM

si mi-a virusat pc-ul el spune ca mi-a gasit 38 de virusi numiti spayware adware trojan si multi alti

nu stiu cum sa scap de el

acum sunt in safe mode windows 7

safe mode with network

am incercat sa sterg toti virusi am instalat MALWAREBYTES

si am dat sa scaneze tot pc-ul

mi-a gasit 7 obiecte infectate

am zis ca merge... am dat restart si am intrat in windows normal

dar nici n-am intrat bine si iar mi-a aparut acea fereastra cum fac sa scap? plzz ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu e nici un virus.Sunt marci de anti virus care ar terbuii sa li se interzica sa mai construiasca programe pentru cat de penibili sunt.Descarci fara sa vrei un program cu numele lor si da o alarma cum ca ai multi virusi.E o alarma falsa si tampita.Nu poti sa ii"stergi" decat daca platesti sa cumperi anti virusul dar de fapt tu nu ai nimic in PC.E o prostie care te face sa le cumperi programul degeaba.

Sterge prostia aia de live security platinum.Instaleaza un kaspersky sau bit defender, AVG sau un anti virus mai bun si da scan.Chiar daca e trial.

Si eu am patit ceva asemanator cu norton cand eram mic si habar nu aveam de astea.Nu mai stiu cum a ajuns in PC dar detecta multi virusi, daca vroiam sa ii sterg trebuia sa cumpar programul dar daca scanam cu altul nu gasea nimic.Am vazut acum ceva timp un avertisment despre acest tip de programe care te fac sa cumperi anti virusii lor degeaba parca la Zon@ IT sau nu mai stiu unde...

| IndiferentXD a răspuns:

Control panel ->add remove programs
Click pe Live Security Platinum -> Remove -> Ok, pe desktop click dreapta pe iconita Live Security ->Properties ->find target, selectezi alea 2 -shift+delete!
Restart!

Răspuns utilizator avertizat
| k1d0 a răspuns:

Ca sa iti mearga bine pc'ul ar fi bine sa reinstalezi windows'ul ca sa nu mai ai probleme pe urma ca iti apare sau ca nu ai sters bine...

| Yulya966 a răspuns:

Am patit si eu... Am rezolvat cu Sistem restore