| Petrovic a întrebat:

Am o problemă în Code::Blocks.
Mă puteți ajuta vă rog?
„Target uses an invalid compiler; run aborted."

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai instalat si un compiler?

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Știi tu ce-i aia?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Uuu, ma doare. Tu stii ce e ala un compilator si eu nu. Cand am compilat eu cu gcc primele mele surse tu inca invatati care e salariu minim pe economie

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Punct ochit punct lovit.

| sierra1 a răspuns:

A mers vreodată de la instalare sau pe parcurs ai pătit ceva

| Petrovic explică (pentru sierra1):

Nu a mers niciodată.

| sierra1 a răspuns:

Vezi settings-compiler-selected compiler: GNU GCC Compiler
și toolchain executables: C:\Program Files (x86)\CodeBlocks\MinGW (sau alege autodetect)

| Petrovic explică (pentru sierra1):

Acum merge, deoarece versiunea Windows 10 Enterprise era prea veche. Am făcut o actualuzare a sistemului, am dezinstalat și reinstalat programul. Acum funcționează.

| sierra1 a răspuns (pentru Petrovic):

Bravo. bafta