| cealapamarin a întrebat:

Am o problema la dvd-rom de la laotop, cand dau sa imi inscriptioneze un cd cu cd burner sau nero 8, nu il finalizaza, dar citeste cd de la ce poate fi? Dau funda! Sau cu ce mai pot incerca?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

- Folosește alt DVD/CD
- Mă îndoiesc să fie o problemă de hardware. Cel mai probabil problema poate fi din cauza :
* ta
* CD-ului
* programului folosit pentru scriere ( nero, cd burner etc. )

Fii atent, fă în felul următor :
1) Cumpără un CD nou sau unul pe care nu l-ai folosit niciodată și care să nu fie zgâriat
2) Bagă-l în laptop
3) Formatează CD-ul, chiar dacă este gol.
4) Acum poți să pui pe CD ce fișiere vrei ( sper că ști cum se face acest lucru )
IMPORTANT : Pentru toate aceste operațiuni NU se va folosii niciun program instalat de tine ( nero, cd burner etc. ) Vei folosii programul pus la dispoziție de sistemul de operare. Windows-ul are și el un program cu care poți să scrii și să formatezi CD-uri, DVD-uri.
După terminarea scrierii pe CD atunci când vei da click dreapta pe unitate ( dvd-rom ) și eject CD-ul NU va ieșii din prima, și sistemul îți va spune că-l finalizează pentru a putea fi folosit și pe alte computere.

Sper că ști să faci următoarele lucruri fără să folosești niciun program de pe net ci doar sistemul de operare. Adică ceea ce are windows-ul deja.
- cum se formatează un CD
- cum se scrie un fișier pe CD

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de mai multe lucruri, atunci cand vrei sa inscriptionezi un disc.:
- unitatea optica de inscriptionare sa fie compatibila (sunt care fac numai cd-uri, nu si dvd-uri);
- discul utilizat sa nu prezinte urme, zgarieturi sau alte pete pe suprafata de scriere;
- viteza de inscriptionare trebuie modificata dupa tipul discului (recomandari: cd - nu mai mult de 16x, iar dvd- nu mai mult de 8x).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nero piratat e cea mai proasta alegere.
Daca vrei sa pui poze si video, foloseste DVD Maker-ul preinstalat in Windows.
Daca vrei sa pui fisiere, pune-le cu Windows Explorer (folderul galben din bara)
Daca vrei sa faci CD bootabil, ImgBurn.
Muzica pentru masina: fa playlist in Winamp si dai burn.