| Stefan_6711 a întrebat:

Am o problema la pc: in urma cu putin timp fratele meu era la calculator si a apasat din greseala o combinatie de taste si a reusit sa intoarca ecranul la 90 de grade. El fiind singur acasa si sperand ca reuseste sa-l faca fara sa aflu eu a incercat sa-l repare.Nu stiu pe unde a umblat si ce a facut insa a reusit sa readuca la normal ecranul insa iconitele din bara, desktop my computer s-au marit toate si nu mai sunt la fel de curbate si finute ca inainte, ci mai degraba drepte si urate. la unele se vede chiar acea fosrma de la pixeli cu patratelethinking si nu stiu ce sa fac. Sper sa ma sfatuiasca cineva care a mai intampinat o asemenea situatie pana acum. Multumesc

8 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

Fa un screenshot si pune imaginea pe tinypic.com sa ne facem o idee

| mihaibrasov a răspuns:

Daca esti pe windows vista (banuiesc ca esti) tine tasta ctrl apasata si invarte de scroll-ul de la maus pentru redimensionarea iconitelor. Ar trebui sa iti rezolve problema in cateva secunde...

| robertosi a răspuns:

Pai dai click drepta dai la properties si dupa aia dai la setting si setzi acolo rezolutia

| danco a răspuns:

Click dreapta pe desktop - properties- settings. La "Screen resolution" alege ceva de genul 1024 by 768 pixels sau mai mult, 1280 by 1024 pixels daca iti permite. La rubrica Color Quality alege maxim 32 bit (Highest), apoi apesi pe OK. Ar trebui sa revina rezolutia la loc, sper ca asta e cauza la tine.

| Bullz007 a răspuns:

Click dreapta pe desktop-> Properties -> Settings (sus) -> Screen resolution (intr-un patrat in stanga jos) si de acolo alegi rezolutia. dai pe cea mai mica intai(adica cel mai in dreapta) si de acolo tot verifici -> Apply -> Ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pe draq, o combinatie de taste si a intors ecranu? E mare magician fratitu asta, poate a intors imaginea de pe monitor, nu monitorul cu totu' laughing

| Stefan_6711 explică:

Am dat acolo, am setat rezolutia si intr-adevar se micsoreaza dar nu are aceeasi claritate ca inainte, nu stiu cum sa explic sper sa citeasca intrebarea cineva care a trecut prin astathinking

| Stefan_6711 explică:

Http://img844.imageshack.us/f/tpu.png/ aceasta este imaginea cu desktop-ul meu, uitati-va atent la iconitele din dreapta jos cum sunt in umbra si nu sunt perfect ovale (gen iconita mess). trageti si voi concluzii :-? totusi azi am pus placa video gigabyte 1 gb memorie. credeam ca se rezolva daca pun placa dar nu s-a rezolvat :-? de asta nu am intrebat mai mult credeam ca placa e de vina.