| Kretzu1844 a întrebat:

Am o problemă la PC, mai exact la procesor. Acesta, in timpul utilizarii, se incalzeste iar cooler-ul nu il răcește indeajuns. Limita acestuia este undeva la 67-68 °C. Procesorul ajunge la 67°C urmand sa ii ia din putere si sa il racească repede. Ce ar trebui sa fac? Mentionez ca am schimbat saptama asta cooler-ul, nu are praf, pasta termoconductoare e schimbata de cateva zile. Am un AMD ATHLON 64 x2 Dual Core 6000+ de 3.10 GHz. Sfaturi? Ofer fundă. Vă rog, seriozitate. Multumesc.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm. Mare lucru ca mai ai un 6000+ in 2020.

| Ironwin a răspuns:

Pai si ce cooler ai pus? Poate este prea mic si nu face fata. Ai nevoie de un cooler de cel putin 90 de wati.

| Kretzu1844 explică (pentru Ironwin):

Nu stiu unde sa ma uit ca sa iti dau detalii cu privire la cooler. Sti vreun soft pentru asta?

| Ironwin a răspuns (pentru Kretzu1844):

Nu exista asa ceva, dar ai spus ca ai schimbat recent cooler-ul, nu mai stii de unde si ce ai cumparat respectiv montat?

| PauletPaul36 a răspuns:

Cred ca problema este de la pasta termoconductoare, poate ea nu este destu de buna pentru a face transferul de caldura de la procesor la cooler, pentru asta iti recomand o pasta termoconductoare de la 100 de lei in sus, e scump dar eficienta este pe masura!
Si as vrea sa imi spui ce pasta ai aplicat si cat ai dat pe ea?