| Rexilake1 a întrebat:

Am o problemă la un laptop ASUS.
Il pornesc, pe ecran imi apare ca si cum s-ar încărca ceva, asta timp de vreo 2 minute, apoi imi apare un mesaj "Your PC ran into a problem and needs to restart". Dupa asta dispare imediat mesajul si revine din nou ecranul negru inițial unde scrie "Diagnosing your PC", se încarcă 10 secunde apoi ecranul de face negru si ramane așa.
Am mai avut problema asta si inainte, "Automatic repair loop", insa de data asta e si mai grav pentru că nu pot accesa absolut nimic.
Dacă este cineva care crede că ar putea sa ma ajute cumva sa imi spuna!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

As sugera sa mergi la un prieten si sa-ti pui pe un stick linux, dupa il bagi si astepti sa-ti apara un meniu, multe (daca nu toate) distributiile de linux au o optiune la boot sa testezi sistemul de operare, fara sa-l instalezi si fara sa afectezi datele de pe hard.
Dupa ce ai intrat in linux formatezi hardul (sugerez sa vezi tutoriale), shutdown si iti pregatesti stickul cu Windows.
(Aproape) simpluwinking
Daca ai nevoie de ajutor in detaliu, zi-mi.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Ce mai trebuie mentionat este ca probabil hardul tau nu este defect, pentru ca si eu am avut o mica-mare problema cu Windows pe hard... prea lunga povestea s-o explic, pe scurt: am bagat un linux si-am aflat ca HDD-ul mi-era defect (nu mai recunostea BIOS-ul HDD-ul si eram blocat la un ecran cum ca nu am hard instalat shorturl.at/gxKQ8) sau avea partitii in care partition table-ul avea starting bits defecti, anyway.
Pana la urma la mine s-a rezolvat cu un HDD nou.
De asta zic, la tine nu cred ca e de vina hardul.