| szergiu a întrebat:

Am o problema legata de calculatorul meu... Mi se tot blocheaza si nu mai pot sa fac nimic nici sa misc mausu nimic. imi ramane blocata iar unitatea centrala imi arata ca lucreaza l`am lasat aproximativ 30 de minute si tot blocat a ramas pana ce i-am dat restart de la buton. Am reinstalat windows`ul si tot nu a mers si legat de windows am 2 windowsuri in calculator pe amandoua harduri iar in C nu pot sa reinstalez windowsu`l nu stiu de ce. mi se tot fac useri cand incerc sa instalez windows`u. ma poate ajuta cineva sa rezolv problemele?

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Iti sugerez prieteneste sa iti salvezi toate fisierele importante intr-un dvd sau pe un alt suport dupa care sa formatezi hardul.
Nu este tocmai ok sa ai doua sisteme de operare pe un acelasi hard, pe care l-ai partitionat in C si D. Ori formatezi ambele partitii, ori numai una dintre ele.
De aceea ti se blocheaza calcultoarul, deoarece rulezi de 2 ori aceleasi programe atunci cand pornesti calculatorul (sistem de operare).
Mult succes.

2 răspunsuri:
| ExpertHost a răspuns:

Prima faza ar fi sa formatezi C-ul si sa faci un fresh install. Ti se blocheaza din mai multe motive: fie de la registrii, fie de la drivere, fie ai o problema hardware. Userii respectivi apar in momentul cand instalezi windows dar pastrezi "old computer files" adica c:\users\documents and settings/"user". Cand incepi sa install new windows, da-i un format NTFS la C:\ si eu zic ca o sa fie ok. Daca HDD este sata2 fa rost de un kit cu drivere sata2 incluse altfel, o sa trebuiasca sa dai disable la sata2 din bios si sa lucrezi fara el.

| drg1994 a răspuns:

Da iti zic eu care e treaba tu daca ai 2 windowsuri in pc trebuie sa fie de alt fel asa am patit si eu dar cel mai preferabil ar fi sa bagi un winxp si sa formatezi toate partitiile asa am facut eu mult succes!